دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 ورزش بعد از جراحی بینی
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی می تواند موضوع پیچیده ای باشد. درک روند بهبودی و اینکه انجام چه ورزش های در هفته های بعد از جراح بی خطر می باشند، بسیار مهم است. خیلی از افراد بعد از انجام عمل در خصوص مدت زمان انجام ورزش بعد از عمل سوال می پرسند که در پاسخ به آن باید گفت که این موضوع بسته به شرایط هر فرد بیمار و روند بهبودی او نیز بستگی دارد. ما در این مطلب به سوالات شما در این زمینه پاسخ می دهیم و به شما می گوییم چه مدت بعد از جراحی بینی می توانید به ورزش های مانند شنا، بدنسازی و غیره بپردازید.

چه زمانی بعد از جراحی بینی می توانیم ورزش کنیم؟

چه زمانی بعد از جراحی بینی می توانیم ورزش کنیم؟

همانطور که می دانید زمان آغاز دوباره ی ورزش بعد از عمل بینی یا رینوپلاستی می تواند بسته به فرد و میزان و تکنیک جراحی متفاوت باشد. به طور کلی توصیه می گردد حداقل تا دو هفته پس از جراحی بینی از انجام فعالیت های شدید یا هر نوع ورزشی خودداری کنید.

در هفته اول پس از جراحی، ایجاد تورم، کبودی و ناراحتی قابل توجهی را در اطراف بینی و چشم‌ها وجود دارد و ممکن است آتل بینی یا بانداژ روی بینی خود داشته باشید. مهم است که در این مدت استراحت کرده و از هر گونه فعالیتی که می تواند فشار خون شما را افزایش دهد و سبب آسیب و خونریزی شود، اجتناب کنید.

در هفته دوم پس از جراحی، اکثر بیماران بهبود قابل توجهی را از تورم و کبودی مشاهده خواهند کرد از همین رو می توانند ورزش‌های سبکی مانند راه رفتن یا کشش ملایم انجام دهند. ولی بازهم بهتر است تا در طی این مدت از انجام هر گونه فعالیتی که منجر به ایجاد فشار به بینی می شود خودداری نمایید.

انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین تری مانند دویدن یا دوچرخه‌سواری بایستی تا توسط پزشک تائید شود، اما مهم است که هر کسی به بدن خود گوش دهد و از هر گونه فعالیتی که باعث ناراحتی یا درد او می شود خودداری کند. مهم است به خاطر داشته باشید که زمان از سرگیری ورزش بعد از جراحی بینی بسته به فرد و میزان جراحی متفاوت است. پیروی از دستورالعمل های خاص جراح بینی خود برای مراقبت های بعد از عمل بینی و صبور بودن در طول روند بهبودی بسیار مهم است. اگر در مورد از سرگیری ورزش یا هر جنبه دیگری از بهبودی خود نگرانی دارید، حتماً به جراح خود برای راهنمایی و مشورت مراحعه کنید.

جدول زمانی ورزش های توصیه شده بعد از عمل بینی

در این مطلب به این موضوع می پردازد که چه زمانی انجام تمرینات بعد از جراحی بینی بی خطر است و از چه نوع فعالیت هایی باید در طول فرآیند بهبودی اجتناب کرد.

✳️ راه رفتن و دویدن سبک

پیاده روی آهسته بعد از عمل بینی بی خطر می باشد ولی بایستی تا د زمان کوتاه و از همه مهم تر مسافت کم باشد. توجه داشته باشید که انجام این کار به تقویت گردش خون و جلوگیری از تشکیل لخته های خون کمک می کند. همچنین مهم است که از هرگونه فعالیت شدیدی که می تواند باعث تورم یا آسیب بیشتر به رگ های خونی ظریف در بینی شود، اجتناب کنید.

همانطور که در بهبودی خود پیشرفت می کنید، می توانید به تدریج سطح فعالیت خود را افزایش دهید تا زمانی که بتوانید به روال عادی خود بازگردید. با این حال، مهم است که به بدن خود گوش دهید و در صورت لزوم استراحت کنید.

✳️ شنا بعد از عمل بینی

برای شنا یک دوره انتظار 4 تا 6 هفته ای توصیه می شود و در این بازه زمانی، جراحان ما ترجیح می دهند که از هرگونه ورزش در استخر خودداری کنید. شنا، سونا و اتاق بخار، همگی این خطر بالقوه را دارند که باعث خونریزی بینی ناشی از هوای گرم و عفونت بینی ناشی از باکتری های آب در 4 هفته اول پس از جراحی بینی و در زمانی که برش داخلی شما به طور کامل بهبود می یابد.

تاثیر هر گونه فشاری تورم اطراف بینی خواهد بود که می تواند زمان بهبودی شما را بیشتر به تاخیر بیاندازد. به همین دلیل، بهتر است قبل از بازگشت به برنامه منظم خود، وقت بگذارید و اجازه بهبودی بدهید.

✳️ دوچرخه سواری

دوچرخه سواری بعد از هفته های 4 یا 5 بعد از عمل بینی یک ورزش بی خطر است، اما به شرطی که در یک مکان صاف و بدون شیب و به طور کلی بی خطر انجام گیرد و باید مطمئن شوند که در هیچ فعالیتی که شامل تکان های ناگهانی یا فشار دادن بیش از حد به بدن است شرکت نکنند.

✳️ وزنه برداری(سبک)

بازگشت به باشگاه باید حداقل بعد از هفته 6 پس از جراحی بینی صورت بگیرد، استفاده از وزنه سبکتر با تکرارهای کمتر قبل از این مشکلی ندارد، اما به طور کلی، تمرکز بیشتری روی ریکاوری بینی داشته باشید و حداقل به مدت 6 هفته از وزنه برداری خودداری کنید.

✳️ وزنه برداری و فعالیت های ورزشی سنگین

اگر قبلاً با دویدن زیاد، ورزش های تماسی و وزنه برداری حرفه ای سرو کار داریدد، باید توجه داشته باشید که چنین حرکاتی فقط شش ماه پس از جراحی می تواند بی خطر باشد. ممکن است بگویید خیلی طولانی است، اما سلامتی شما در اینجا در خطر است. بهبودی هر فرد متفاوت است.از آنجایی که می‌توانید بدن خود را حرکت دهید، مهم است که چالش‌برانگیزترین تمرین‌ها را با جایگزین‌های ایمن‌تر جایگزین کنید.

خطرات ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی

ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی در اردبیل می تواند خطر عوارض را افزایش داده و نتایج جراحی را به خطر بیندازد. در اینجا برخی از خطرات احتمالی ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی عبارتند از:

افزایش تورم و کبودی

ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی می تواند تورم و کبودی را افزایش دهد همین موضوع روند بهبودی را طولانی تر کرده و مشاهده نتیجه نهایی بعد از عمل را به تاخیر می اندازد.

افزایش احتمال خونریزی

ورزش می تواند فشار خون و خطر خونریزی بعد از جراحی بینی را افزایش دهد و همین موضوع احتمال بروز خطرات بعد از عمل را افزایش می دهد.

آسیب رساندن به آتل بینی

اگر بعد از جراحی زیبایی بینی، آتل بینی دارید، ورزش خیلی زود می تواند آن ها را از جا کنده یا آسیب برساند.

تاخیر در بهبودی

ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی می تواند روند بهبودی را به تاخیرانداخته و احتمال ایجاد عفونت را افزایش می دهد.

تغییرات در ظاهر بینی

ورزش خیلی زود باعث تغییراتی در ظاهر بینی مانند جابجایی استخوان ها یا غضروف بینی شود.

سوالات متداول ورزش بعد از جراحی بینی

چه مدت زمان بعد از عمل انجام ورزش مجاز است؟

زمان بازگشت به فعالیت ورزشی بعد از جراحی بینی ممکن است بسته به نوع جراحی، ترکیبات بدنی شما و راهنمایی پزشک شما متفاوت باشد. عموماً در صورت عدم وقوع مشکلات جدی، شما می‌توانید پس از یک تا دو هفته به ورزش خفیف بازگردید. اما ورزش‌های سنگین تر نیاز به زمان دارد.

استخر رفتن بعد از عمل بینی مجاز است؟

پس از جراحی بینی، ورزش‌هایی که نیازمند غوطه ور شدن ناحیه بینی هستند، ممکن است باعث آسیب دیدن بینی شوند از همین رو در مورد استخر و شنا و بهترین زمان انجام آن با پزشک خود مشورت نمایید. بعد از دوره نقاهت زمانی که پزشک به شما اجازه شنا کردن را داد بهتر است تا در طی انجام این کار از ایجاد ضربه به ناحیه بینی و فشار زیاد خودداری نمایید.

آیا بعد از جراحی بینی می توان ورزش‌های هوازی انجام داد؟

بله، بعد از جراحی بینی معمولاً امکان انجام ورزش‌های هوازی سبک بلامانع است؛ این ورزش ها شامل پیاده روی، دویدن آرام، یوگا و تمرینات تنفسی می شود با این حال بهتر است تا حتما با پزشک خود در رابطه با این موضوع هم صحبت کنید.

در نهایت….

ورزش های مناسب بعد از عمل بینی می‌توانید شامل ورزش‌های هوازی سبک مانند پیاده روی، دویدن آرام، یوگا و تمرینات تنفسی می شود. دقت داشته باشید که انجام این نوع ورزش ها به شما کمک می‌کنند تا بدون ایجاد فشار زیاد بر روی بینی بدنتان را فعال نگه دارید. اما ورزش‌های سنگین و تماسی مانند شنا بهتر است برای مدتی بعد از عمل محدود شود، زیرا ممکن است باعث آسیب دیدن جراحی شوند. در انتها برای انجام هریک از این ورزش ها باید به پزشک مراجعه نمایید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عوارض خطرناک بعد عمل بینی

عوارض خطرناک بعد عمل بینی

زمانی که از تمامی عوارض بعد از جراحی بینی چه به صورت طبیعی و غیر طبیعی اطلاع داشته باشیم سریعا متوجه آن...

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار مهم هستند. صرف نظر از روش جراحی در روزها یا هفته های بعد از عمل با ملایمت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

تماس با پزشک