دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 ورزش بعد از جراحی بینی
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی می تواند موضوع پیچیده ای باشد. درک روند بهبودی و اینکه انجام چه ورزش های در هفته های بعد از جراحی بینی بی خطر می باشند، بسیار مهم است. بسیار از بیماران بعد از جراحی زیبایی بینی می پرسند که چه زمانی می توانم بعد از جراحی ورزش کنند. پاسخ به این سوال به شرایط فرد بیمار و روند بهبودی او نیز بستگی دارد. ما در این مطلب به سوالات شما در این زمینه پاسخ می دهیم و به شما می گوییم چه مدت بعد از جراحی بینی می توانید به ورزش های مانند شنا، بدنسازی و غیره بپردازید.

چه زمانی بعد از جراحی بینی می توانیم ورزش کنیم؟

چه زمانی بعد از جراحی بینی می توانیم ورزش کنیم؟

زمان آغاز دوباره ی ورزش بعد از عمل بینی یا رینوپلاستی می تواند بسته به فرد و میزان و تکنیک جراحی متفاوت باشد. به طور کلی توصیه می گردد حداقل تا دو هفته پس از جراحی بینی از انجام فعالیت های شدید یا هر نوع ورزش خودداری کنید.

در هفته اول پس از جراحی، ایجاد تورم، کبودی و ناراحتی قابل توجهی را در اطراف بینی و چشم‌ها وجود دارد و ممکن است آتل بینی یا بانداژ روی بینی خود داشته باشید. مهم است که در این مدت استراحت کرده و از هر گونه فعالیتی که می تواند فشار خون شما را افزایش دهد و سبب آسیب و خونریزی شود، اجتناب کنید.

در هفته دوم پس از جراحی، اکثر بیماران بهبود قابل توجهی در تورم و کبودی مشاهده می‌کنند و ممکن است بتوانند ورزش‌های سبکی مانند راه رفتن یا کشش ملایم انجام دهند. با این حال، مهم است که در این مدت از هر گونه فعالیتی که می‌تواند به بینی شما فشار بیاورد یا آسیب وارد کند، اجتناب کنید.

در هفته سوم یا چهارم پس از جراحی، اغلب بیماران می‌توانند فعالیت‌های ورزشی سنگین تری مانند دویدن یا دوچرخه‌سواری را از شروع کنند، اما مهم است که هر کسی به بدن خود گوش دهد و از هر گونه فعالیتی که باعث ناراحتی یا درد او می شود خودداری کند. حداقل تا شش هفته پس از جراحی از فعالیت هایی ورزشی که شامل ضربه یا خطر آسیب به بینی را دارد، مانند ورزش های تماسی یا وزنه برداری، اکیدا خودداری بفرمایید.

مهم است به خاطر داشته باشید که زمان از سرگیری ورزش بعد از جراحی بینی بسته به فرد و میزان جراحی متفاوت است. پیروی از دستورالعمل های خاص جراح بینی خود برای مراقبت های بعد از عمل و صبور بودن در طول روند بهبودی بسیار مهم است. اگر در مورد از سرگیری ورزش یا هر جنبه دیگری از بهبودی خود نگرانی دارید، حتماً به جراح خود برای راهنمایی و مشورت مراحعه کنید.

خطرات ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی چیست؟

ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی می تواند خطر عوارض را افزایش داده و نتایج جراحی را به خطر بیندازد. در اینجا برخی از خطرات احتمالی ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی آورده شده است:

  • افزایش تورم و کبودی: ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی می تواند تورم و کبودی را افزایش دهد که می تواند روند بهبودی را طولانی کرده و ظاهر نتایج نهایی را به تاخیر بیندازد.
  • افزایش خطر خونریزی: ورزش می تواند فشار خون و خطر خونریزی را افزایش دهد که می تواند منجر به عوارض و نیاز به مداخلات پزشکی بیشتر شود.
  • آسیب رساندن به آتل بینی: اگر بعد از جراحی زیبایی بینی، آتل بینی دارید، ورزش خیلی زود می تواند آن ها را از جا کنده یا آسیب برساند که می تواند روند بهبودی را به خطر بیندازد.
  • تاخیر در بهبودی: ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی می تواند روند بهبودی را به تاخیر بیاندازد و خطر عوارضی مانند عفونت یا بهبود ضعیف زخم را افزایش دهد.
  • تغییرات در ظاهر بینی: ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی می تواند باعث تغییراتی در ظاهر بینی مانند جابجایی استخوان ها یا غضروف بینی شود.

جدول زمانی ورزش های توصیه شده بعد از عمل بینی

در این مطلب به این موضوع می پردازد که چه زمانی انجام تمرینات بعد از جراحی بینی بی خطر است و از چه نوع فعالیت هایی باید در طول فرآیند بهبودی اجتناب کرد.

راه رفتن و دویدن سبک

پیاده روی آهسته بعد از عمل بینی بی خطر می باشد با این حال، باید با پیاده‌روی‌های را از زمان های کوتاه با مسافت های کم شروع کنید.

روزهای بعد از جراحی، ادامه تمرینات سبک مانند راه رفتن و کشش بسیار مهم است. پیاده روی سبک به تقویت گردش خون و جلوگیری از تشکیل لخته های خون کمک می کند. همچنین مهم است که از هرگونه فعالیت شدیدی که می تواند باعث تورم یا آسیب بیشتر به رگ های خونی ظریف در بینی شود، اجتناب کنید.

همانطور که در بهبودی خود پیشرفت می کنید، می توانید به تدریج سطح فعالیت خود را افزایش دهید تا زمانی که بتوانید به روال عادی خود بازگردید. با این حال، مهم است که به بدن خود گوش دهید و در صورت لزوم استراحت کنید.

شنا بعد از عمل بینی

برای شنا، یک دوره انتظار  4 تا 6 هفته ای توصیه می شود و در این بازه زمانی، جراحان ما ترجیح می دهند که از هرگونه ورزش در استخر خودداری کنید.

شنا، سونا و اتاق بخار، همگی این خطر بالقوه را دارند که باعث خونریزی بینی ناشی از هوای گرم و عفونت بینی ناشی از باکتری های آب در 4 هفته اول پس از جراحی بینی و در زمانی که برش داخلی شما به طور کامل بهبود می یابد.

تاثیر هر گونه فشاری تورم اطراف بینی خواهد بود که می تواند زمان بهبودی شما را بیشتر به تاخیر بیاندازد. به همین دلیل، بهتر است قبل از بازگشت به برنامه منظم خود، وقت بگذارید و اجازه بهبودی بدهید.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری بعد از هفته های  4 یا 5 بعد از عمل بینی یک ورزش بی خطر است ، اما به شرطی که در یک مکان صاف و بدون شیب و به طور کلی بی خطر انجام گیرد و باید مطمئن شوند که در هیچ فعالیتی که شامل تکان های ناگهانی یا فشار دادن بیش از حد به بدن است، شرکت نکنند،

وزنه برداری (سبک)

بازشگت به باشگاه باید حداقل بعد از هفته 6 پس از جراحی بینی صورت بگیرد. استفاده از وزنه سبکتر با تکرارهای کمتر قبل از این مشکلی ندارد، اما به طور کلی، تمرکز بیشتری روی ریکاوری بینی داشته باشید و حداقل به مدت 6 هفته از وزنه برداری خودداری کنید.

وزنه برداری و فعالیت های ورزشی سنگین

اگر قبلاً با دویدن زیاد، ورزش های تماسی و وزنه برداری حرفه ای سرو کار داشته اید، بایدتوجه داشته باشید که چنین حرکاتی فقط شش ماه پس از جراحی می تواند بی خطر باشد. ممکن است بگویید خیلی طولانی است، اما سلامتی شما در اینجا در خطر است. بهبودی هر فرد متفاوت است.از آنجایی که می‌توانید بدن خود را حرکت دهید، مهم است که چالش‌برانگیزترین تمرین‌ها را با جایگزین‌های ایمن‌تر جایگزین کنید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی بینی طبیعی در اردبیل

جراحی بینی طبیعی در اردبیل

قبل از اینکه به توضیحی در مورد جراحی بینی طبیعی بپردازیم باید اشاره کنیم که آنچه چهره را با المان های زیبای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

تماس با پزشک