دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 آبریزش بینی بعد از جراحی بینی
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 آبریزش بینی بعد از جراحی بینی

آبریزش بینی بعد از جراحی بینی

ایا آبریزش بینی بعد از جراحی بینی طیبعی است؟ پس از جراحی بینی باید در طی دوران بهبودی به موارد بسیاری دقت نمائید. انجام کارهای ساده‌ای مانند عینک زدن، مصرف نوشیدنی‌های گرم و سرد، وضعیت خوابیدن و سایر موارد در طی دوران بهبودی باید منطبق با دستورالعمل‌هایی باشد که جراح به شما ارائه نموده است. یکی از مشکلاتی که پس از جراحی بینی ممکن است با آن روبرو شوید آبریزش بینی می باشد. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

علت آبریزش بینی پس از جراحی بینی چیست؟

علت آبریزش بینی پس از جراحی بینی چیست؟

آبریزش بینی یکی از عوارض شایعی می‌باشد که بیماران پس از جراحی بینی ممکن است با آن روبرو شوند. در صورتی که شما پیش از جراحی بینی نیز دچار آبریزش بینی بوده‌اید، آبریزش بینی پس از جراحی می‌تواند به دلیل آلرژی باشد که پیش از جراحی نیز به آن دچار بودید. اما در صورتی که مشکل آبریزش بینی پس از جراحی بینی برای شما ایجاد شده است. دو دلیل برای آن وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

1-انسداد راه های هوایی

زمانی که در طی جراحی ارتفاع پل بینی کاهش می‌یابد و غضروف‌های نوک بینی جهت فرم دهی برداشته می‌شوند ممکن است منجر به ایجاد مشکلاتی در حفره‌های بینی شوند. زمانی که حفره‌های بینی به اندازه‌ی کافی جهت عبور هوای عادی پهن نباشند، تنفس هوا می‌تواند منجر به خشک شدن پوشش داخلی بینی شود و در نتیجه آبریزش بینی اتفاق می‌افتد. پس از بهبود کامل و زمانی که تورم و انسداد داخل بینی برطرف شد آبریزش بینی نیز به تدریج پس از چند ماه بهبود می‌یابد.

2-کاهش بیش از حد شاخک‌های پایینی بینی

سه جفت شاخک در بینی وجود دارد، شاخک‌هایی که در پایین‌ترین قسمت بینی قرار گرفته‌اند منجر به گرم و مرطوب شدن هوا می‌شوند، زمانی که هوای بیرون سرد و خشک می‌باشد این شاخک‌ها با گرم کردن هوا موجب می‌شوند هوایی که به ریه ها می‌رسد گرم و مرطوب باشد.

زمانی که شاخک‌ها به دلیل انسداد بینی کوچک باشند (این اتفاق به دلیل مشکلاتی در سپتوم و یا حفره‌های بینی ممکن است ایجاد شود). جراح در حین جراحی باید تا حدی آنها را کوچک نماید که منجر به اختلال در تنفس نشود. در مواردی که اندازه‌ی شاخک‌ها حین جراحی بیش از اندازه کاهش بیابد ممکن است با مشکل آبریزش بینی مواجه شوید که متاسفانه مشکلی همیشگی بوده و هیچ راهکاری برای درمان ان وجود ندارد.

در واقع این مشکل یک خطای پزشکی می‌باشد که توسط جراحانی که تجربه‌ی کافی ندارند ممکن است ایجاد شود. با اینکه این اختلال یک عارضه‌ی نادر می‌باشد اما باعث می‌شود این نکته را به خاطر بسپارید که همواره در انتخاب جراح بینی خود تحقیق کافی را انجام دهید.

آبریزش بینی پس از جراحی بینی تا چه زمانی طبیعی می‌باشد؟

آبریزش بینی پس از جراحی بینی یک عارضه‌ی شایع می‌باشد که به عنوان بخشی از روند بهبود در نظر گرفته می‌شود اما در صورتی که 6 ماه پس از جراحی بینی همچنان دچار آبریزش بینی هستید باید به پزشک خود مراجعه نمائید تا بررسی های لازم انجام شود.

همان طور که پیشتر اشاره کردیم در اکثر موارد این مشکل به دلیل انسداد در راه‌های هوایی بینی ایجاد می‌شود و پس از بهبودی به مرور برطرف می‌شود اما گاهی اوقات نیز ممکن است به دلیل آسیب‌های وارد شده حین جراحی ایجاد شده باشد که نیاز به بررسی و معاینات بیشتری دارد.

چه زمانی پس از جراحی بینی می‌توانید برای تخلیه ترشحات بینی فین کنید؟

فین کردن بینی در حالت عادی یک عمل ساده می‌باشد اما پس از جراحی بینی به مدت 2 الی 3 هفته باید از فین کردن بینی خودداری نمائید. فین کردن پیش از اینکه ساختار داخلی بینی بهبود بیابد می‌تواند منجر به پاره شدن بخیه‌ها و جابه جایی غضروف‌های بینی شود. خونریزی که به دنبال فین کردن ممکن است ایجاد شود می‌تواند روند بهبودی شما را دچار اختلال نماید بنابراین در دوران نقاهت پس از جراحی بینی در صورتی که دچار آبریزش بینی هستید باید بینی خود را به آرامی و دور از هرگونه فشاری پاک نمائید.

روش های کاهش آبریزش بینی پس از جراحی چیست؟

در چند هفته ی اول پس از جراحی از یک اسپری سالین جهت شستشوی بینی خود استفاده نمائید. جهت تمییز کردن بینی از یک دستمال نرم استفاده نمائيد و هیچ گونه فشاری به بینی خود وارد نکنید. برخی مواقع بهبود بینی ممکن است 6 ماه زمان نیاز داشته باشد بنابراین تا زمان بهبود کامل باید از هرگونه ضربه و فشار مانند فین کردن خودداری نمائيد.

در صورتی که در حین فین کردن دچار درد شدید و یا خونریزی از بینی شدید باید در اولین زمان به مطب جراح خود مراجعه نمائید تا از اقدامات درمانی مناسب بهره ببرید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عوارض خطرناک بعد عمل بینی

عوارض خطرناک بعد عمل بینی

زمانی که از تمامی عوارض بعد از جراحی بینی چه به صورت طبیعی و غیر طبیعی اطلاع داشته باشیم سریعا متوجه آن...

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار مهم هستند. صرف نظر از روش جراحی در روزها یا هفته های بعد از عمل با ملایمت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
تماس با پزشک