دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 جراحی بینی گوشتی در اردبیل
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 جراحی بینی گوشتی در اردبیل

جراحی بینی گوشتی در اردبیل

این روزها افراد، به خصوص خانم ها، بیشتر به ظاهر و زیبایی خود اهمیت می دهند و اغلب در جست و جوی زیبایی، تناسب و سلامت خود هستند. در قرن بیستم با پیشرفت علم و مدرنیته، افراد توانسته اند که هر روز بیشتر و بیشتر به این مفاهیم نزدیک شوند. یکی از راه های زیبایی که این روزها بسیاری از افراد به دنبال آن هستند، عمل جراحی زیبایی بینی است. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تصمیم به انجام این عمل گرفته اید، حتماً با عبارت های “بینی گوشتی” و “بینی استخوانی” آشنا هستید و می دانید که دغدغه و نگرانی افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، بسیار بیشتر از بینی های استخوانی است. اما فرق میان بینی گوشتی و استخوانی چیست؟ چرا افرادی که بینی گوشتی دارند بیشتر به دنبال عمل جراحی زیبایی هستند؟ چرا دغدغه های بعد از جراحی برای افرادی که بینی گوشتی دارند، بیشتر است؟ در این مطلب سعی داریم تا به طور کامل به بررسی بینی گوشتی و عمل جراحی آن بپردازیم.

 

فرق بینی گوشتی با استخوانی چیست؟

از نظر ساختاری، بینی افراد به دو دسته بینی گوشتی و بینی استخوانی دسته بندی می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد:

 • بینی گوشتی دارای پوست ضخیم تر است و غضروف در این نوع بینی ضعیف تر می باشد. پوست این بینی های گوشتی معمولاً چرب است و به دلیل چرب بودن پوست بینی، منافذ روی آن باز و قابل مشاهده است. نوک بینی در این دسته از بینی ها پهن است و استخوان در زیر آن احساس نمی شود. پره های بینی های گوشتی نیز بلند، پهن و ضخیم است.
 • بینی استخوانی دارای پوست نازک یا نیمه نازک است. قسمت بالایی بینی های استخوانی از استخوان پوشیده شده و قسمت پایینی آن بر روی غضروف قرار دارد. بسیاری تصور می کنند که بینی های استخوانی حتماً قوزدار هستند اما این تصور صحیح نیست و همه بینی های استخوانی، قوزدار نیستند.

به طور کلی، یکی از مهم ترین تفاوت هایی که میان بینی استخوانی و بینی گوشتی وجود دارد، میزان ضخامت پوست در آن ها است. هر چه پوست بینی کلفت تر و ضخیم تر باشد، بینی گوشتی تر است و هر چه پوست نازک تر باشد، بینی استخوانی تر خواهد بود، بنابراین تفاوت هایی در عمل بینی استخوانی و گوشتی ممکن است باشد.

چرا بینی گوشتی به عمل جراحی نیاز دارد؟

اولین فاکتوری که در زیبایی هر کس بیشتر به نظر می آید، چهره است. داشتن چهره ای زیبا قطعا آرزوی هر فردی، به خصوص خانم ها، است و باعث اعتماد به نفس بیشتر در فرد می شود. بینی شاید به دلیل برجسته بودن اولین عضو در صورت باشد که به چشم مخاطب می آید و به همین دلیل نقش بسیار مهمی در زیبایی فرد ایفا می کند. داشتن بینی نامتناسب باعث می شود که سایر زیبایی های چهره نیز به چشم نیاید. بینی های گوشتی به دلیل پهن تر بودن و داشتن ضخامت پوست بیشتر این مسئله را بیشتر احساس می کنند و به همین دلیل افرادی که بینی گوشتی دارند، معمولاً تصمیم به جراحی می گیرند.

جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

یکی از دغدغه های بسیاری از افرادی که دارای بینی گوشتی هستند این است که تصور می کنند عمل بینی گوشتی قابل برگشت است و یا این که عمل آن ها سخت و دشوار خواهد بود! شاید اگر چند سال پیش این صحبت را می شنیدید، منطقی بود و اتفاق افتادن آن دور از ذهن نبود. اما امروزه، با پیشرفت علم و متدهای جدیدی که در علم پزشکی پیاده می شوند، جراحان زیبایی این اطمینان را به بیمار خود می دهند که جراحی بینی های گوشتی برگشت ناپذیر است.

امروزه جراحان باتجربه و حرفه ای در حوزه جراحی بینی، با دقت و حوصله چربی زیر نوک بینی گوشتی را برمی دارند و به زیبایی آن را جراحی می کنند. اگر جراح در کار خود تبحر کافی نداشته باشد و به صورت یکنواخت چربی را تخلیه نکند، نوک بینی بعد از جراحی دچار اختلال خونرسانی می شود که بعدها عوارض بدی بری بیمار به همراه خواهد داشت.

علاوه بر این، جراح برای آن که از متمایل شدن نوک بینی به سمت پایین مدتی بعد از جراحی جلوگیری کند، غضروف بینی و یا غضروف گوش را به قسمت پایین بینی پیوند می دهد. این کار کمک می کند تا فرم پوست بینی به زیبایی بر روی آن بنشیند و تغییری در بافت پوست بینی ایجاد نشود.

سن مناسب برای عمل بینی گوشتی چه زمانی است؟

عمل زیبایی بینی باید هنگامی بهرت است انجام شود که بینی و تمامی اجزای آن به خوبی رشد کرده باشند ، بنابر این در صورتی که تمایل به جراحی بینی برای رفع مشکلا مادرزادی و یا حوادث و حتی برای زیبایی بینی دارید، بهتر است تا زمانی که بینی به حد کافی رشد کرده است، دست نگه دارید.

پزشکان معمولاً بهترین زمان برای انجام عمل زیبایی بینی را سنی می دانند که اعضای صورت، از جمله بینی، دیگر رشدی ندارند و بعد از عمل، اجزای صورت به رشد خود ادامه نمی دهد. در دختران معمولاً بعد از 14 سالگی و پسران بعد از 16 سالگی رشد اعضای صورت متوقف می شود و می توانند عمل زیبایی بینی انجام دهند. با این حال، بسیاری از پزشکان زیبایی توصیه می کنند که بهتر است برای نتیجه گیری بهتر، بعد از 18 سالگی عمل زیبایی بینی انجام شود.

اقدامات ضروری قبل از رینوپلاستی گوشتی

جراحی های زیبایی، به ویژه جراحی زیبایی بینی گوشتی، از حساسیت بالایی برخوردار هستند و قبل از انجام جراحی باید نکاتی را در نظر بگیرید:

 • پیش از انتخاب پزشک جراح حتماً به صورت حضوری نمونه جراحی های او را ببینید و تنها به عکس های شبکه های اجتماعی و سایت ها اعتماد نکنید.
 • قبل از انتخاب مدلی که در ذهن دارید، آن را تصور کنید تا تصویری منطقی در ذهنتان ایجاد شود.
 • در انتخاب پزشک جراح نهایت دقت را به خرج دهید زیرا جراحی خوب بینی می تواند به زیباتر شدن و اصلاح سایر اعضای صورت نیز کمک کند.
 • از دو هفته قبل از عمل از مصرف مسکن ها خودداری کنید. مسکن هایی مانند بروفن و آسپیرین می توانند باعث بروز خونریزی در حین عمل بینی شوند.
 • شب قبل از جراحی از خوردن شام زیاد خودداری کنید و معده را زیاد پر نکنید. معده در هنگام جراحی باید خالی باشد.
 • در صورتی که سیگاری هستید، 2 هفته قبل از جراحی بینی سیگار کشیدن را متوقف کنید زیرا سیگار اکسیژن خون را کاهش می دهد و باعث بروز مشکلات تنفسی در حین عمل می شود.
 • به توصیه های پزشکتان قبل از عمل به خوبی گوش دهید.

مراقبت های بعد از جراحی فرم دهی به بینی گوشتی

جراحی بینی با توجه به نوع بینی و عمل بین دو تا سه ساعت طول می کشد و بعد از جراحی، در صورتی که شرایط عمومی بدن خوب و طبیعی باشد، بیمار می تواند بعد از 6 الی 8 ساعت مرخص شود. در زیر به نکاتی اشاره خواهیم کرد که بعد از مرخص شدن باید به انجام آن ها دقت داشته باشید:

 • حتماً بعد از جراحی تا دو روز به صورت مداوم از کمپرس سرد استفاده کنید تا تورم و کبودی های صورت و بینی زودتر بهبود پیدا کند.
 •  در چند روز اول بعد از جراحی ممکن است دچار کبودی دور چشم ، احساس درد در گلو و ترشحات خونی در گلو باشید که کاملاً طبیعی است. علاوه بر این، تا 3 هفته بعد از عمل نیز اطراف بینی بی حس می باشد.
 • بعد از عمل، در هنگام خواب تا 3 الی 4 روز باید سر بالاتر از بدن قرار بگیرد. علاوه بر ایت تا دو هفته بعد از عمل باید به صورت طاقباز بخوابید و از خوابیدن به پهلو خودداری کنید.
 • بعد از عمل جراحی بینی، غذا باید به صورت مایع و نرم مصرف شود و جابجایی فک و صورت به حداقل برسد. همچنین باید از مصرف غذاهای تند، پر از ادویه و غذاها و نوشیدنی های داغ خودداری کنید.
 • در صورتی که بعد از عمل، در چند روز اول دچار عطسه شدید، با دهان باز عطسه کنید تا فشار به بینی به حداقل برسد.
 • از فین کردن شدید و تخلیه بینی با فشار خودداری کنید و برای تمیز کردن بینی از سرم شست و شو و سرنگ استفاده کنید.
 • مراقب باشید که ضربه به بینی وارد نشود و در هنگام حرکت، تعویض لباس و سایر کارها دقت داشته باشید.
 • تا 3 ماه بعد از عمل از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید. پیاده روی سبک مانعی ندارد.
 • از استفاده از استخر، سونا، جکوزی، آفتاب گرفتن و قرار گرفتن در نور شدید خورشید تا 2 ماه خودداری کنید. حرارت می تواند باعث ورم بینی شود.

هزینه عمل جراحی بینی گوشتی چقدر است؟

جراحی بینی گوشتی معمولاً با ظرافت بیشتری انجام می شود و پزشک با سختی های بیشتری مواجه است. هزینه عمل با توجه به نوع بینی و تشخیص جراح متغیر است که با مراجعه به پزشم می توانید هزینه را ارزیابی نمایید.

نتیجه:

در پایان باید گفت که اگر شما هم از افرادی هستید که بینی گوشتی دارید و تصمیم گرفته اید که برای زیباتر شدن، به جراحی ماهر رجوع کنید و بینی خود را عمل کنید، نگران نباشید. با پیشرفت های پزشکی و بهبود متدهای جراحی، امروزه جراحی بینی گوشتی جزو جراحی های سخت یا برگشت پذیر نمی باشد. جراح متخصص و ماهر برای بینی گوشتی می توانید نتیجه ای بسیار خوب از جراحی به شما ارائه دهد.

 

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی می تواند موضوع پیچیده ای باشد. درک روند بهبودی و اینکه انجام چه ورزش های در هفته های...

عوارض خطرناک بعد عمل بینی

عوارض خطرناک بعد عمل بینی

زمانی که از تمامی عوارض بعد از جراحی بینی چه به صورت طبیعی و غیر طبیعی اطلاع داشته باشیم سریعا متوجه آن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. ناشناس

  کار جنابدکتر فوق العاده اس و واقعا کارشون تو اردبیل تکه اگه کسی قصد انجام عمل داره حتما پیش دکتر سر بزنه

  پاسخ
  • dr-anzari

   باسلام
   ممنون از حسن انتخاب شما

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

تماس با پزشک