دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 تورم بعد از جراحی بینی
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 تورم بعد از جراحی بینی

تورم بعد از جراحی بینی

تورم بعد از جراحی بینی جز عوارض جانبی مورد انتظار بعد از جراحی بینی است که مدتی زمان می برد تا برطرف شود. بینی از غضروف، پوست و استخوان تشکیل شده است و ممکن است چند ماه طول بکشد تا تورم بعد از جراحی از بین برود. بسیاری از بیماران مشتاق هستند که بدانند چه زمانی تورم بعد از جراحی زیبایی بینی شروع به کاهش می کند؟ و چه اقداماتی جهت کاهش آن می توانند انجام دهند؟ در این مطلب می خواهیم به این سوالات شما پاسخ دهیم.

تورم بعد از عمل بینی چقدر طول می کشد؟

بعد از جراحی بینی تورم طبیعی است؟

بهبودی هر فردی متفاوت است، اگرچه میزان دقیق تورم بیمار پس از جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد. در مواردی که برای تغییر شکل بینی نیاز به کار استخوانی گسترده بود، در ابتدا می توانید انتظار داشته باشید که مقدار قابل توجهی تورم داشته باشید.

به طور کلی بستگی به نوع جراحی بینی دارد، که برخی از بیماران بیشتر از سایرین به تورم قابل توجهی مبتلا می شوند و اغلب هیچ دلیل زمینه ای برای این وجود ندارد. به طور مثال در جراحی های بینی گوشتی اغلب تورم قابل ملاحظه ای مشاهده می شود که ممکن است، بهبودی تورم تا یکسال به طول انجامد. همچنین باید انتظار داشت و کاملا طبیعی است که در یک روز خاص ورم بیشتر و سپس در روز دیگر کمتر شود. در عمل، این ممکن است به این معنی باشد که بیماران ممکن است متوجه شوند که مثلاً در روز چهارم بیشتر از روز سوم متورم شده‌اند.

در همه موارد، همیشه باید به خاطر داشت که تورمی که بلافاصله پس از عمل جراحی بینی ایجاد می‌شود، کاملاً طبیعی است و ممکن است، نواحی اطراف آن مانند پلک‌های پایین، ناحیه بالای لب‌ها و همچنین گونه‌ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

همچنین اگر نتایج آنها فورا قابل مشاهده نباشد، بیماران نباید ناامید شوند، زیرا تورم اولیه پس از جراحی بینی اغلب نتیجه جراحی را پنهان می کند، و به همین دلیل است که همه جراحان به شما می گویند که انتظار نداشته باشید بلافاصله نتایج را ببینید.

انواع تورم بعد از جراحی بینی چیست؟

به طور کلی می توان گفت که دو شکل تورم بعد از جراحی بینی ایجاد می شود. تورم سریع مربوط به ترومای جراحی و سپس تورم طولانی‌مدت مربوط به احتباس مایعات.

1- تورم فوری

تورم فوری آشکار است و صرفا ناشی از التهاب جراحی است. این نوع تورم ممکن است همزمان با کبودی بعد از عمل ایجاد شود. اگرچه هر بیمار پس از جراحی بینی به طور متفاوتی بهبود می یابد، اما درجه این نوع تورم را می توان تا حدی با تکنیک جراحی بینی کاهش داد

2- تورم طولانی مدت

این نوع تورم اولیه با تورم پوست که بعد از جراحی رخ می دهد و رفع آن اغلب ماه ها طول می کشد متفاوت است. این نوع دوم تورم مربوط به احتباس مایعات یا احتباس آب در زیر پوست است. در زمان رینوپلاستی، غضروف ها و استخوان ها شکل می گیرند و گرافت ها برای رسیدن به نتیجه زیبایی، شکل بینی را تغییر می دهند. سپس پوست باید روی شکل جدید “دوباره” بپوشد. پس از آن ممکن است چندین ماه طول بکشد تا این روند بهبودی اتفاق بیفتد.

اگر تورم طولانی مدت با گذشت زمان از بین نرود، ممکن است برای اصلاح هر گونه مشکلی که می تواند باعث آن شده باشد، تجدید نظر در جراحی بینی ضروری باشد.

بعد از جراحی بینی تورم طبیعی است؟

تورم بعد از عمل بینی چقدر طول می کشد؟

از آنجایی که هر بیمار متفاوت است و ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد، میزان تورم زمان‌های متفاوتی طول می‌کشد تا آرام شود. مردان معمولاً پوست ضخیم‌تری روی بینی خود دارند و می‌توانند انتظار داشته باشند که تورم در مقایسه با زنان که اغلب پوست نازک‌تری دارند، طولانی‌تر بماند. بیمارانی که جراحی بینی ترمیمی انجام داده اند نیز می توانند انتظار داشته باشند که تورم در مقایسه با جراحی اولیه تا حدودی طولانی تر بماند.

انتظار می‌رود که تورم اولیه که پس از جراحی زیبایی بینی ایجاد می‌شود، حدود دو هفته طول بکشد. پس از پایان دو هفته، به طور کلی می توانید برخی از نتایج نهایی را مشاهده کنید، اما به هیچ وجه نتیجه نهایی را ندارید. و معمولاً در آستانه دو هفته است که بسیاری از بیماران آماده بازگشت به سر کار هستند. همچنین پس از دو هفته به راحتی می توان هرگونه تورم و یا کبودی مداوم را در صورت لزوم با آرایش استتار کرد.

.جراحان ما به طور کلی می گویند که اکثر بیماران پس از حدود چهار هفته کم کم ورم شروع به فروکش کردن می کند و می توان انتظار داشت که 90 تا 95 درصد تورم پس از 3 تا 4 ماه کاهش یابد.

5 تا 10 درصد باقیمانده تورم معمولاً بین 9 تا 12 ماه طول می کشد تا در حال حاضر برطرف شود، در بسیاری از بیماران، به ویژه آنهایی که پوست ضخیم تری دارند، رفع کامل این ورم می تواند تا 18 ماه طول بکشد. جراح شما به طور کلی توصیه می کند که نتیجه نهایی به طور کامل بعد از یکسال قابل مشاهده است.

برای کاهش تورم بعد از جراحی بینی چه کنیم؟

شما می توانید با رعایت دستورالعمل های که جراح بینی به شما توصیه می کند ورم را کاهش دهید و از تورم بیشتر جلوگیری کنید. این موارد عبارتند از:

سر خود را بالا نگه دارید

تا چند هفته اول از خم کردن سر خودداری کنید و هنگام خواب سر باید بالاتر از بالا تنه قرار گیرد این کار باعث می شود از تجمع مایعات در اطراف محل جراحی در طول شب جلوگیری شود.

از کمپرس سرد استفاده کنید

کمپرس سرد در هفته بعد از جراحی بینی می توان به کاهش التهاب و همچنین کبودی بعد از عمل کمک کند. این کار را می توان هر 20 دقیقه انجام داد ولی باید توجه داشته باشید از قراردادن مستقیم آن بر روی پوست اجتناب کنید.

هیدراته بمانید

نوشیدن مایعات مفید به دفع سموم کمک می کند و همچنین می تواند تورم را سریعتر کاهش دهد. ولی از نوشیدنی های کافئین دار اکیدا خودداری کنید.

از مصرف نمک خودداری کنید

از خوردن غذاهای پر نمک و ادویه دار خودداری کنید زیرا سبب تورم بیشتر بینی می شود.

از مصرف الکل، مواد مخدر و مکمل ها خودداری کنید

مصرف هر گونه مکمل یا داروهایی که سبب رقیق شدن خون مانند ایبوبروفن دو هفته قبل و بعد از عمل متوقف کنید، زیرا بر فشار خون، التهاب و ورم و بهبودی شما تأثیر بگذارد.

از عطسه، سرفه، فین کردن و گریه بپرهیزید

همه این‌ها عوامل می‌توانند باعث تورم و حتی خونریزی در بینی شوند و بخیه‌ها را تحریک کرده و حتی نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهند. سعی کنید با دهان باز عطسه و سرفه کنید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی بینی طبیعی در اردبیل

جراحی بینی طبیعی در اردبیل

قبل از اینکه به توضیحی در مورد جراحی بینی طبیعی بپردازیم باید اشاره کنیم که آنچه چهره را با المان های زیبای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 3 =

تماس با پزشک