دکتر مسعود انظاری 4 زیبایی صورت 4 تفاوت جراحی زیبایی با جراحی پلاستیک
دکتر مسعود انظاری 9 زیبایی صورت 9 تفاوت جراحی زیبایی با جراحی پلاستیک

تفاوت جراحی زیبایی با جراحی پلاستیک

اغلب افراد تصور می کنند که بین جراحی زیبایی با جراحی پلاستیک هیچ تفاوتی وجود ندارد. علت این تصور آن است که جراحان پلاستیک کار جراحی زیبایی را نیز انجام می دهند. سبک و سیاق این دو تخصص مشابه هم است و یکدیگر را کامل می کنند اما هریک تخصص جداگانه ای محسوب می شوند. هدف اصلی هر یک از این روش ها بهبود وضعیت بدن می باشد. تفاوت عمده ای که این دو تخصص با هم دارند در مسیری است که برای رسیدن به هدف نهایی طی می کنند.

هدف از جراحی زیبایی چیست؟

یکی از اهداف اصلی جراحی زیبایی تلاش برای زیباتر شدن ظاهر فرد با استفاده از تکنیک های پزشکی می باشد. در این جراحی پزشک سعی می کند بر پایه ی اصول زیباشناسی چهره ی فرد را متعادل سازی کند. این جراحی بر روی تمام اعضای بدن قابل اجرا می باشد. یکی دیگر از اهداف جراحان زیبایی تغییر و اصلاح فعالیت اعضای بدن می باشد. جراحان برای گرفتن تخصص خود در زمینه زیبایی باید در ورکشاپ ها و سمینارهای مربوط به این حوزه شرکت کنند. برخی از انواع جراحی های زیبایی عبارتند از:

·        جراحی زیبایی سینه: در این جراحی پزشک با توجه به نظر و شرایط بیمار سینه را لیفت و حجیم می کند.

·        جراحی زیبایی صورت: کاشت گونه، قرار دادن پروتز، عمل زیبایی بینی و …

·        جراحی بدن: لیپوساکشن، تراشیدن بدن و …

·        تغییرات پوست صورت: جوان سازی، تزریق فیلر و …

هدف از جراحی پلاستیک چیست؟

جراحی پلاستیک برخلاف جراحی زیبایی یک رشته و تخصص جداگانه در دانشگاه می باشد. وظیفه یک جراح پلاستیک زیبایی و بهبود فعالیت های عضو جراحی شده می باشد. جراح پلاستیک به طور تخصصی آسیب هایی اعم از سوختگی، ترکیدن صورت و … را درمان می کند. در واقع می توان گفت هدف از جراحی پلاستیک در قدم اول درمان بیماری و سپس زیبایی می باشد. البته جراحان پلاستیک برای انجام جراحی های زیبایی باید یک سری آموزش های جداگانه نیز ببینند. جراحی پلاستیک در دنیا به عنوان جراحی ترمیمی نیز شناخته می شود. برخی از عمل های پلاستیک عبارتند از: درمان سوختگی، جراحی شکستگی های حاد، جراحی رفع نواقص بدو تولد، جراحی عضو از دست داده و …

 آموزش های جراحی پلاستیک

همان طور که گفته شد جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک هر کدام یک تخصص جداگانه می باشند و هیچ یک نسبت به دیگری برتری ندارند. جراح پلاستیک بعد از این که آموزش های لازم را در دانشگاه به پایان رساند. باید دو دوره آموزشی را در بیمارستان آغاز کند. دوره اول مربوط می شود به رزیدنتی در بیمارستان که خود از دو دوره ی سه ساله برای جراحی عمومی و پلاستیک تشکیل شده است. دوره ی دوم مربوط می شود به یک دوره ی 5 ساله برای جراحی عمومی. در دوره رزیدنتی پزشک برخی از آموزش های زیبایی را نیز می گذراند اما نمی تواند به جراحی زیبایی بپردازد. بدین ترتیب یک جراح پلاستیک تخصص و تجربه لازم برای جراحی در این زمینه را دارد اما تا زمانی که مجوز لازم برای جراحی زیبایی را کسب نکرده است نمی تواند در این حوزه فعالیت کند. به این نکته توجه کنید که یک جراح زیبایی نیز نمی تواند کار جراح پلاستیک را انجام دهد.

آموزش های جراحی زیبایی

جراحی زیبایی نیز پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه باید در دوره رزیدنتی در بیمارستان اقامت داشته باشد. جراحان زیبایی باید یک سال دوره ی آموزش جراحی زیبایی را ببینند. در این دوره ی آموزشی جراحان آموزش جراحی بینی، پستان، صورت و … را می بینند و با روش های مختلف جراحی در شرایط گوناگون آشنا می شوند. بعد از این دوره پزشک باید به مدت 3 تا 5 سال دوره ی رزیدنتی را بگذراند. تقریبا هر جراح عمومی پس از گذراندن دوره های زیبایی می تواند جراح زیبایی شود. از این رو متقاضی برای پیدا کردن یک جراح متبحر باید تحقیقات فراوانی را انجام دهد.

تکنیک های جراحی زیبایی و پلاستیک برای عمل بینی

·        جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی: در این نوع از جراحی پزشک ساختمان بینی را با تغییراتی در فرم، اندازه و … تغییر می دهد. در این نوع از جراحی پزشک روی بافت نرم و غضروفی بینی تغییراتی ایجاد نمی کند. برخی از جراحان گاهی پره های بینی را کوچک تر می کنند.

·        جراحی پلاستیک بینی: جراحی پلاستیک بینی کاملا با جراحی زیبایی متفاوت می باشد. در این نوع از جراحی ساختمان بینی، پوست و بافت نرم آن توسط پزشک ترمیم می شود. جراحی پلاستیک بینی در مواردی انجام می شود که پوست و بافت غضروفی بینی در اثر یک اسکار شدید، ضربه، بیماری سرطان و … به طور کامل آسیب ببیند. جراحی پلاستیک بینی با گرافت و فلپ انجام می گیرد.

منظور از گرافت و فلپ در جراحی پلاستیک چیست؟

گرافت و فلپ اصطلاحاتی هستند که در جراحی پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرند و در جراحی زیبایی به علت ماهیت آن کاربردی ندارند. منظور از گرافت، پوست یا بخشی از بافت بدن می باشد که می توان از آن برای ترمیم قسمت دیگری از بدن استفاده کرد. منظور از فلپ نیز برداشتن بافتی از بدن برای ترمیم قسمت های آسیب دیده می باشد در حالی که این بافت هنوز اتصال خود را با قسمتی که پوست از آن برداشته شده است حفظ می کند. این اتصال تا زمانی که در بخش دیگر بدن پایدار شود و بدن این پیوند را قبول کند ادامه پیدا می کند. از فلت بیشتر برای جراحی هایی استفاده می شود که هدف از آن جراحی تلاش برای بهبود وضعیت بیمار می باشد و زیبایی ظاهری فرد در اولویت دوم قرار دارد. در جراحی پلاستیک بینی معمولا از فلپ پیشانی استفاده می شود.

معرفی انواع جراحی های زیبایی

جراحی زیبایی طیف وسیعی از انواع عمل های جراحی برای چشم، گوش، بینی و … را شامل می شود.

·        جراحی زیبایی چشم: این جراحی موجب زیباتر شدن چشم ها می شود و خود شامل جراحی های دیگری اعم از شکاف دادن گوشه خارجی و داخلی چشم، پهن کردن پلک پایین و رفع افتادگی پلک می شود.

·        جراحی زیبایی گوش: در این جراحی سایز و فرم گوش ها تغییر می کند و زیباتر می شود.

·        جراحی بینی: عمل زیبایی بینی به صورت باز و بسته انجام می شود در این عمل قوز بینی، بزرگی و سایر ایرادات بینی رفع می شود.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی همزمان بینی و پلک

جراحی همزمان بینی و پلک

با افزایش سن و گذشت زمان ممکن است کم کم احسس افتادگی پلک کنید و ؟آن هم ناشی از سستی و شل شدگی پوست می باشد....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

تماس با پزشک