دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 سرماخوردگی قبل و بعد از جراحی بینی
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 سرماخوردگی قبل و بعد از جراحی بینی

سرماخوردگی قبل و بعد از جراحی بینی

آیا سرماخوردگی قبل و بعد از جراحی بینی بر نتیجه جراحی تاثیر می گذارد؟ نتیجه موفقیت آمیز جراحی بینی به عوامل زیادی بستگی دارد. مثلا سرمای ناگهانی چقدر به فرم نهایی بینی آسیب می رساند؟ این موضوع بسیاری از بیماران را نگران می کند، زیرا جراحی بینی اغلب در دوره پاییز و زمستان انجام می شود. بهتر است از قبل بدانید در صورت وجود علائم ناخوشایند در دوران نقاهت پس از جراحی چه باید کرد. از این گذشته، حرکات معمول (عطسه، دمیدن، سرفه) می تواند به بینی آسیب برساند، تورم را افزایش دهد یا خیر؟

آیا در صورت سرماخورگی قبل از جراحی بینی باید جراحی را به تعویق بیاندازیم؟

آیا در صورت سرماخورگی باید جراحی بینی را به تعویق بیاندازیم؟

تصمیم به تعویق جراحی به علائم شما بستگی دارد. در اینجا چند علامت سرماخوردگی وجود دارد که هنگام تعیین اینکه آیا می‌توانید جراحی خود را انجام دهید، یا نیاز به تأخیر در آن دارید، در نظر می‌گیریم.

 • سرفه: سرفه‌های شدید و آزاردهنده به احتمال زیاد ما را ملزم می‌کند که اکثر جراحی ها را از جمله جراحی بینی را به تاخیر بیاندازیم، به خصوص اگر با استفاده از بیهوشی عمومی انجام شوند. بیهوشی عمومی می تواند راه هوایی را تحریک کرده و سرفه را بدتر کند. همچنین سرفه زیاد ممکن است در واقع فشار کافی بر روی بخیه های جراحی شما وارد کند تا بخیه های جراحی شما شل شوند و در نتیجه برش ها باز شوند. بدیهی است که این امر می تواند زمان بهبودی را به تاخیر بیاندازد و منجر به ایجاد اسکار بیش از حد شود.
 • گلودرد: گلودرد خفیف بدون علائم دیگر احتمالاً دلیلی برای لغو جراحی شما نیست. البته باید توجه داشته باشید که داروی بیهوشی ممکن است گلودرد شما را برای یک یا دو روز کمی بدتر کند. گلودرد زیاد با لوزه های متورم مطمئنا دلیل خوبی برای لغو جراحی است.
 • آبریزش بینی: اگر علائم دیگری وجود نداشته باشد، آبریزش بینی نباید در بیهوشی و جراحی اختلال ایجاد کند. عفونت سینوسی، خواه ویروسی یا باکتریایی باشد، باعث به تعویق افتادن جراحی می شود.
 • تب: هر تب نشان می دهد که بدن شما در حال مبارزه با نوعی عفونت یا بیماری است. اگر تب دارید، باید زمان جراحی شما را مجدداً موکول کنیم.

اگر مطمئن نیستید باید برای مشورت و راهنمایی و گرفتن بهترین تصمیم به جراح بینی در اردبیل مراجعه کنید.

برای جلوگیری از سرماخوردگی قبل از جراحی بینی چه کنیم؟

مراقبت از سلامتی خود همیشه ایده خوبی است. این امر به ویژه اگر در حال برنامه ریزی برای جراحی بینی در طول پاییز یا زمستان هستید که احتمال ابتلای سرماخوردگی بیشتر است، صادق است. در اینجا چند نکته ساده وجود دارد که به شما کمک می کند از بیمار شدن جلوگیری کنید:

 • افزایش ویتامین C: مصرف غذاهای غنی از ویتامین C یا مصرف مکمل ها می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند.
 • هیدراته بمانید: نوشیدن مقدار زیادی آب و به حداقل رساندن مصرف الکل برای حفظ سلامتی شما مهم است.
 • غذاهای سالم بخورید: حتما میوه و سبزیجات فراوان مصرف کنید.
 • دست های خود را بشویید.
 • خواب کافی داشته باشید: اگر افسرده و خسته هستید، احتمال بیماری بسیار بیشتر است.
 • علاوه بر این، بیمارانی که سیگار می کشند باید حداقل 4 هفته قبل از عمل جراحی را ترک کنند.

اگر سرما خورده اید، بهتر است عمل جراحی خود را لغو کنید و بعد از بهبودی مجددا برنامه ریزی کنید، تا دوران بهبودی سختی را پشت سر نگذارید.

سرماخوردگی بعد از جراحی بینی

علامت اصلی هر سرماخوردگی احتقان بینی است که در اثر افزایش ترشح مخاط و تورم بافت های داخلی ایجاد می شود. در دوران نقاهت پس از جراحی بینی، شستشوی مجاری بینی با اسپری سالین (محلول آب و نمک ساده) و مصرف یک داروی آنتی هیستامین که تورم را کاهش می دهد، توصیه می شود. شما باید با هوای تمیز، سرد و مرطوب نفس بکشید.

سرماخوردگی در دوران نقاهت جراحی بینی می توان بهبودی را برای شما سخت تر کند، زیرا در دوران نقاهت جراحی بینی معمولا در ده روز اول تورم و احتقان بینی وجود دارد، با وجود سرماخوردگی تورم بیشتر می شود و نفس گشیدن را برای شما سخت تر می کند. همچنین با وجود ابریزش بینی شما نمی توانید به بینی فشار وارد کنید و با دستمال بینی را تمیز کنید. در صورت داشتن عطسه و سرفه باید حتما با دهان باز عطسه کنید تا فشار به بینی وارد نشود.

عوارض و خطرات سرماخوردگی بعد از جراحی بینی چیست؟

عوارض و خطرات سرماخوردگی بعد از جراحی بینی چیست؟

موارد زیر برای عدم پارگی مویرگ های خونی و خونریزی بینی، تغییر شکل سوراخ‌های بینی و کل بینی در هنگام سرماخوردگی پس از جراحی بینی ممنوع است:

 • فین نکنید و یا بینی خود را باد نکنید.
 • سوراخ های بینی را فشار ندهید،
 • با دهان بسته عطسه نکنید.
 • نوک بینی را با دستمال فشار ندهید.

سرماخوردگی در حین بهبودی بعد از جراحی بینی هنگام دمیدن، هوای داخل بینی تحت فشار قرار می گیرد. این می تواند منجر به پارگی بافت و جابجایی غضروف شود. اگر بیمار بعد از جراحی بینی در طول سرما، نوک یا سوراخ های بینی را فشرده و فشار دهد، ممکن است تغییر شکل های نامطلوب ایجاد شود. به دلیل جابجایی عروق، گردش خون در بافت ها بدتر می شود و روند بهبودی کند می شود. بنابراین هر لمسی باید سبک و ضعیف باشد.

هر بیمار توصیه های فردی دریافت می کند که به جلوگیری از عواقب منفی برای کل دوره بهبودی و مورد سرماخوردگی کمک می کند. در صورت رعایت دستعورالعمل های ساده، می توانید از تورم اضافی و همچنین تغیر شکل نوک و فرم نهایی بینی جلوگیری کنید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عوارض خطرناک بعد عمل بینی

عوارض خطرناک بعد عمل بینی

زمانی که از تمامی عوارض بعد از جراحی بینی چه به صورت طبیعی و غیر طبیعی اطلاع داشته باشیم سریعا متوجه آن...

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار مهم هستند. صرف نظر از روش جراحی در روزها یا هفته های بعد از عمل با ملایمت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
تماس با پزشک