دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 ضربه به بینی بعد از عمل بینی
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 ضربه به بینی بعد از عمل بینی

ضربه به بینی بعد از عمل بینی

امروزه جراحی بینی خواستار زیادی پیدا کرده است این جراحی باعث تغییرات ظاهری و عملکردی می شود. همانطور که انجام عمل نزد یک جراح بینی با تجربه از اهمیت زیادی برخوردار است. مراقبت های بعد از عمل نیز تاثیر بسزایی در نتیجه ی عمل دارد. بنابراین این بدترین کابوس هر بیمار است، که بعد از انجام جراحی بینی که خیلی منتظرش بوده است، دچار یک ضربه تصادفی شود که می تواند نتایج را کاملاً خراب کند. اما آیا ضربه به بینی بعد از عمل بینی واقعاً خطرناک است؟ و اگر بعد از عمل بینی به طور تصادفی به بینی ضربه وارد شود، چه باید کرد؟ امروز می خواهیم در این مطلب به این موضوع بپردازیم.

اگر بعد از جراحی بینی، بینی ضربه دید چه اتفاقی می افتد؟

اگر بعد از جراحی بینی، بینی ضربه دید چه اتفاقی می افتد؟

در حالی که ضربه به بینی بعد از جراحی بینی می تواند بسیار نگران کننده باشد، در بیشتر موارد، یک ضربه جزئی نباید آسیب قابل توجهی به بینی شما وارد کند. میزان آسیب ناشی از ضربه به بینی تا حد زیادی به شدت ضربه و مدت زمانی که از جراحی بینی شما گذشته است بستگی دارد.

بینی شما در یک تا دو هفته اول بعد از عمل آسیب پذیرتر خواهد بود و معمولاً حدود شش تا هشت هفته طول می کشد تا مقداری بهبود بیابد. به همین دلیل، یک ضربه جزئی به بینی یک ماه پس از جراحی بینی احتمالاً در مقایسه با ضربه به بینی که تنها یک هفته از بهبودی شما می گذرد، تأثیر کمتری خواهد داشت.

اگر بینی شما در طول دوره نقاهت اولیه ضربه قابل توجهی خورد، احتمال جابجایی استخوان های بینی وجود دارد که ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی بینی داشته باشد.

عوارض ضربه به بینی بعد از عمل بینی چیست؟

در صئرتی که ضربه به بینی بعد از جراحی بینی شدید باشد ممکن است موارد زیر ا تجربه کنید، از چمله:

  • خونریزی زیاد
  • درد و تورم
  • جابجایی ساختار بینی
  • در موارد حاد شکستگی بینی

البته توجه داشته باشید که بسیاری از افراد پس از یک ضربه آسیب زا نیز تورم را تجربه می کنند. با این حال تورم، همیشه نشان دهنده آسیب بسیار حاد نیست.

تورم می توان با کمپرس سرد به مرور برطرف کرد، تورم باید بعد از چند هفته کاهش یابد. با این حال، اگر برطرف نشد و درد دارید، ممکن است شکستگی وجود داشته باشد، در این صورت باید به جراح  بینی خود مراجعه کنید.

راه های جلوگیری از ضربه به بینی بعد از جراحی بینی

اگر می‌خواهید از گفتن این جمله که «به طور تصادفی بعد از جراحی بینی به بینی خود ضربه زدم»، «یک هفته بعد از جراحی بینی به بینی خود ضربه زدم» در مقابل جراح بینی خود نگویید، مهم است که بدانید چه کارهای را بعد از جراحی بینی نباید انجام دهید که سبب آسیب و ضربه به بینی عمل کرده شما شود.

در اینجا چند نکته مفید وجود دارد که باید برای به حداقل رساندن احتمال تجربه ضربه به بینی دنبال کنید:

  • دستورالعمل های پزشک خود را در مورد نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی دنبال کنید. خوابیدن در وضعیتی که سر شما بالاتر از سینه شما قرار گرفته باشد ایده آل است، زیرا باعث می شود هنگام خواب به طور تصادفی روی بینی جدید خود غلت نزنید.
  • در هفته ای اول بعد از جراحی تنها بخوابید تا مطمئن شوید که شریک زندگی، کودک یا حیوان خانگی شما نمی تواند به طور تصادفی در خواب باعث ضربه بینی بعد از جراحی بینی شود. همچنین در کنار خود بالش قرار دهید تا از غلتیدن شما در هتگام خواب جلوگیری کند.
  • استفاده از اسپلینت بینی را تا زمانی که پزشک شما توصیه کرده است (معمولاً حدود یک هفته) ادامه دهید.
  • از هر نوع فعالیت بدنی که می تواند منجر به ضربه تصادفی شود خودداری کنید. مانند انجام ورزش های تماسی.
  • با پیروی از یک رژیم غذایی سالم، نوشیدن مقدار زیادی آب و استراحت زیاد، هر آنچه را که برای بهبودی آرام نیاز دارد به بدن خود بدهید.

اگر به طور تصادفی بینی ضربه دید، باید چه کنیم؟

اگر به طور تصادفی بعد از انجام عمل جراحی بینی به طور تصادفی به بینی خود ضربه زدید، باید فوراً از کمپرس سرد استفاده کنید تا به کاهش تورم کمک کند.

اگر فکر می کنید ممکن است بینی شما شکسته باشد یا اصلا نگران این هستید که ضربه ممکن است آسیب قابل توجهی ایجاد کرده باشد، باید جتما به جراح بینی خود مراجعه کنید تا بتواند بینی شما را از نظر آسیب بررسی کند.

چه زمانی باید به جراح بینی مراجعه کنیم؟

ضربه شدید به بینی بعد از جراحی بینی می تواند باعث نگرانی شود، به خصوص اگر کبودی شدید، تورم یا شکستگی وجود داشته باشد. اگر ضربه بینی را تجربه کرده اید، بهتر است با جراح بینی خود مراجعه کنید تا ببینید آیا شواهدی از آسیب طولانی مدت وجود دارد یا خیر. با این حال، به خاطر داشته باشید که ممکن است ماه ها طول بکشد تا بینی به طور کامل از یک آسیب قابل توجه بهبود یابد. به طور کلی توصیه می شود برای اصلاح هر گونه نگرانی زیبایی صبر کنید تا زمانی که بینی شما بهبود یابد. جراح شما می تواند تعیین کند که آیا تغییر شکل قابل توجهی وجود دارد که ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی بینی نیاز داشته باشد و بهترین زمان برای انجام آن چه زمانی است.

چه مدت بعد از جراحی بینی ضربه به بینی خطرناک است؟

حداقل به مدت شش هفته از هرگونه فعالیتی که ممکن است منجر به ضربه به بینی شود و به مدت دو ماه از ورزش هایی که ممکن است بینی شما ضربه ببیند، خودداری کنید. اگر مجبورید عطسه کنید، جلویی آن را نگیرید و با دهان باز عطسه کنید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار مهم هستند. صرف نظر از روش جراحی در روزها یا هفته های بعد از عمل با ملایمت...

جراحی ترمیم بینی در اردبیل

جراحی ترمیم بینی در اردبیل

پس از عمل اولیه بینی ممکن است بینی احتیاج به جراحی ترمیم بینی داشته باشد که این شرایط در صورتی که فرد با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

تماس با پزشک