دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 علت کبودی بعد از جراحی بینی و راه های درمان آن
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 علت کبودی بعد از جراحی بینی و راه های درمان آن

علت کبودی بعد از جراحی بینی و راه های درمان آن

هنگامی که صحبت از جراحی بینی می شود، عوارض جانبی اجتناب ناپذیری وجود دارد، که کبودی یک پدیده بسیار شایع پس از این جراحی است. این کبودی روی بینی و ناحیه چشم متمرکز است و ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا محو شود در حالی که پس از جراحی بینی نمی توان به طور کامل از کبودی جلوگیری کرد، بسیاری از بیماران علاقه مند هستند که کبودی را تا حد امکان به حداقل برسانند. اما آیا راهی برای جلوگیری از کبودی بعد از جراحی بینی در بیماران وجود دارد؟ و آیا می توانید به تسریع روند بهبودی کبودی که رخ می دهد کمک کرد؟ امروز می خواهیم در این مطلب به علت کبودی بعد از جراحی بینی بپردازیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

علت کبودی بعد از جراحی بینی چیست؟

علت کبودی بعد از جراحی بینی چیست؟

کبودی در اثر پاره شدن رگ های خونی و نشت خون به بافت ایجاد می شود. زیرا در هنگام جراحی بینی طبیعی است که مویرگ های اطزاف بینی آسیب ببینند. کبودی زیر پوست قابل مشاهده است و به مرور زمان کم کم محو می شود. تروما ناشی از جراحی بینی اغلب باعث کبودی در جراحی بینی می شود که بهبود آن به زمان نیاز دارد. در حالی که پیش بینی میزان کبودی هر بیمار قبل از جراحی دشوار است، اما راه هایی برای کمک به پیشگیری و درمان کبودی بعد از عمل وجود دارد.

همجنین میزان کبودی به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند وسعت و تکنیک جراحی، تجربه جراح، مراقبت های و اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی و ژنتیک.

نقش جراح

رینوپلاستی یک عمل پیچیده است و مهارت جراح بینی بر روند بهبود و همچنین نتایج آن تأثیر می گذارد. دقت در تکنیک جراحی، تجربه و سبک خاص جراح، همگی بر عوارض جانبی که بیماران می توانند تجربه کنند، تأثیر می گذارد. علاوه بر این، برخی از بیماران به سادگی بیشتر از دیگران مستعد کبودی هستند.

تکنیک هایی مانند شکستن استخوان های بینی به طور طبیعی بیشتر مستعد کبودی های گسترده بعد از عمل هستند. برخی معتقدند که روش بسته (بدون برش خارجی) نسبت به روش باز (برش کوچک بین سوراخ‌های بینی) کبودی کمتری ایجاد می‌کند، اما روش باز مزایای عمده‌ای دارد و برای بسیاری مناسب است.

از آنجایی که جراحی بینی برای هر فرد یک روش منحصر به فرد است، تکنیک های مختلفی وجود دارد که ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب برای هر بیمار مورد استفاده قرار گیرد. برخی از بیماران نیاز به تغییرات گسترده ای دارند که شامل شکستن و تنظیم مجدد استخوان، دستکاری غضروف بینی و تغییر چارچوب بینی است، در حالی که برخی دیگر فقط به تغییرات ساده در نوک بینی نیاز دارند. بنابراین هر چه نیاز به تغییرات بیشتر باشد میزان کبودی نیز ببشتر می  باشد.

چگونه از کبودی بعد از عمل بینی جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از کبودی قبل از جراحی این است که تا حد امکان سالم بمانید و به محدودیت های جراح خود توجه کنید. به عنوان مثال، بیماران قبل از جراحی مجاز به کشیدن سیگار یا نوشیدنی های الکل دار نیستند و بسیاری از داروها، نسخه‌ها و حتی مکمل‌های گیاهی بدون نسخه مجاز نمی باشند، زیرا می‌توانند یاعث خونریزی شوند و بهبودی را به خطر بیندازند. مطمئن شوید که تمام داروهای رقیق‌کننده خون و مکمل‌هایی را که مصرف می‌کنید، را به جراح خود اطلاع می دهید، حتی اگر به‌طور متناوب آن ها را مصرف می‌کنید یا به نظر نمی‌رسد ذکر آن مهم باشد.

چگونه کبودی بعد از جراحی بینی را درمان کنیم؟

اولین قانون کلی برای کاهش عوارض جانبی جراحی، از جمله کبودی، این است که تمام دستورالعمل های جراح خود را تا حد امکان به دقت دنبال کنید. این به سرعت بخشیدن به روند بهبودی کمک می کند و در طول دوره بهبودی شما را راحت تر می کند. اجتناب از لمس بیش از حد بینی نیز به کاهش کبودی کمک می کند.

دستورالعمل های جراح خود را دنبال کنید

رعایت دستورات جراح در دوران نقاهت پس از جراحی بینی بسیار مهم است. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که کبودی در نتیجه جراحی رخ می دهد که می تواند در طول روند بهبودی احساس خودآگاهی داشته باشد. که از بین می رود و می توانید منتظر نتایج باشید.

سر خود را بالا نگه دارید

هنگامی که تحت بیهوشی عمومی هستید، جریان خون شما کاهش می یابد. این به این معنی است که پوست ممکن است نتواند اکسیژن کافی دریافت کند، که می تواند احتمال کبودی را افزایش دهد. بالا بردن سر می تواند با بهبود جریان خون در مغز و اجازه دادن به رگ های خونی برای گردش موثرتر این خطر را کاهش دهد.

همچنین نحوه خوابیدن بعد از عمل بسیار اهمیت دارد سعی کنید در هفته اول بعد از عمل به پشت بخوابید و سرتان بالاتر از پایین تنه قرار گیرد.

از کمپرس سرد استفاده کنید

استفاده از کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم کمک کند. کمپرس باید در اسرع وقت پس از جراحی اعمال شود و توصیه می شود حداقل 20 دقیقه روی آن بماند. در صورت نیاز می توان این کار را در طول روز تکرار کرد.

استراحت کافی

بهترین راه برای به حداقل رساندن کبودی در جراحی بینی این است که خواب کافی داشته باشید و به مدت چند روز استراحت کنید. این ممکن است یک نکته واضح به نظر برسد، اما برای روند بهبودی مهم است.

هیدراته بمانید

مهم است که قبل و بعد از جراحی هیدراته بمانید. این به بدن کمک می کند تا سریعتر بهبود یابد و احتمال کبودی کاهش یابد. شما باید در هفته منتهی به جراحی و همچنین تا دو هفته بعد از جراحی آب کافی بنوشید.

نوشیدن مایعات زیاد همچنین به جلوگیری از یبوست کمک می کند، یک عارضه جانبی رایج پس از هر نوع عمل.

از کرم ها برای کمک به بهبود کبودی ها استفاده کنید

یک لایه ضخیم از وازلین را روی بینی و اطراف چشم بمالید. این یک راه عالی برای به حداقل رساندن کبودی است زیرا رطوبت را مسدود می کند و به التیام پوست شما کمک می کند. داروهای توصیه شده را مصرف کنید که می توانند التهاب، تورم و کبودی را کاهش دهند.

سیگار نکش

سیگار کشیدن یکی از علل شایع کبودی در جراحی بینی است. تنباکو و سایر مواد موجود در سیگار می توانند توانایی لخته شدن خون را کاهش دهند. توصیه می شود یک ماه قبل از جراحی و همچنین در دوره نقاهت سیگار را ترک کنید. روند بهبود سریعتر خواهد بود و احتمال کبودی کمتری وجود خواهد داشت.

صبور باش

دو هفته اول معمولاً چالش برانگیزترین هستند، اما برای همه افراد متفاوت هستند و ممکن است تا 6 هفته طول بکشد تا بینی شما به حالت عادی برگردد. روی پل بینی خود فشار نیاورید.

به یاد داشته باشید، در صورت رعایت نکردن مراقبت های بعد از عمل بینی ممکن است اوضاع بدتر شود. اما در صورت رعایت و صبوری چشم های سیاه ناپدید می شوند و تورم با گذشت زمان محو می شود. پیروی از مراقبت‌های می‌تواند به تسریع بهبودی شما کمک کند.

کبودی بعد از جرای بینی چقدر طول می کشد؟

متأسفانه وقتی صحبت از کبودی و بهبودی جراحی بینی می شود، اغلب به صبر نیاز است. مدت زمان بهبودی کبودی بعد از جراحی بینی به عوامل مختلفی از جمله میزان کبودی اولیه و کیفیت مراقبت های بعد از آن بستگی دارد. اکثر افراد به طور متوسط در عرض دو تا سه هفته، کبودی ان ها برطرف می شود. هنگامی که کبودی شروع به محو شدن کرد، معمولاً می توان آنها را با آرایش پوشانید، به یاد داشته باشید، شما فقط برای چند هفته باید با کبودی مقابله کنید، اما نتایج شما تا آخر عمر باقی خواهد ماند. به خود استراحت دهید و اجازه دهید بدن در زمان خودش خودش را درمان کند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عوارض خطرناک بعد عمل بینی

عوارض خطرناک بعد عمل بینی

زمانی که از تمامی عوارض بعد از جراحی بینی چه به صورت طبیعی و غیر طبیعی اطلاع داشته باشیم سریعا متوجه آن...

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار مهم هستند. صرف نظر از روش جراحی در روزها یا هفته های بعد از عمل با ملایمت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − شش =

تماس با پزشک