دکتر مسعود انظاری 4 تزریقات زیبایی 4 ماندگاری بوتاکس چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد
دکتر مسعود انظاری 9 تزریقات زیبایی 9 ماندگاری بوتاکس چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد

ماندگاری بوتاکس چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد

اگر قصد دارید برای تزریق ژل و بوتاکس اقدام کنید، یا به تازگی تزریق خود را انجام داده اید، احتمالاً میلیون ها سوال مختلف دارید. در تلاش برای جلوگیری از اذیت کردن پزشک، شما در حال انجام تحقیقات خود هستید. خبر خوب این است که شما به جای درستی آمدید. در این مقاله، از همه چیز در مورد بوتاکس صحبت خواهیم کرد. ما یاد خواهیم گرفت که بوتاکس چیست، چگونه کار می کند، چه مدت طول می کشد و چه کاری می توانید انجام دهید تا ماندگاری بوتاکس به حداکثر برسانید.

ماندگاری بوتاکس به طور معمول چقدر است؟

بوتاکس بین 3 تا 6 ماه دوام خواهد داشت.

چند عامل وجود دارد که مدت زمان تزریق بوتاکس را تغییر می دهد، مانند سن، عمق چین و چروک و خاصیت ارتجاعی پوست.

بدترین سناریو یک بیمار مسن با چین و چروک های عمیق و خاصیت ارتجاعی پوست ضعیف است.

به طور متوسط، تزریق بوتاکس بین سه تا شش ماه دوام می آورد. عامل دیگری که مدت زمان ماندگاری بوتاکس را تغییر می دهد محل تزریق است.

ماندگاری بوتاکس به طور معمول چقدر است؟

بوتاکس چیست؟

بوتاکس از نوعی باکتری است که در طبیعت یافت می شود. این باکتری به طور طبیعی یک نوروتوکسین می‌سازد که می‌تواند کشنده باشد، اما وقتی به درستی برداشت و استفاده شود، می‌توان از آن در جراحی پلاستیک به عنوان بوتاکس استفاده کرد.

نوروتوکسین یک اصطلاح ترسناک است، اما استفاده از بوتاکس کاملا بی خطر است. در واقع، بوتاکس یک داروی تایید شده است و برای تعدادی از روش های زیبایی مورد تایید قرار گرفته است.

متخصصان از مقدار بسیار کمی از این نوروتوکسین برای تزریق بوتاکس استفاده می کنند. تزریق بوتاکس معمولی ترکیبی از این باکتری سمی با مقدار زیادی نمک برای رقیق شدن بیشتر آن است.

نام های مختلف برای بوتاکس

در دنیای بوتاکس نام های تجاری مختلفی وجود دارد. برخی از بزرگترین آن ها بوتاکس لوازم آرایشی، Vistabel، Vistabex، Botox Vista، Dysport، Azzalure، Xeomin، Xeomeen  و Bocouture هستند.

بوتاکس چه می کند؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است. این بدان معنی است که به طور موقت یک عضله را فلج می کند.

بوتاکس ماهیچه های عصبی ناحیه ای که تزریق می شود را مسدود می کند. این باعث می‌شود ماهیچه‌ها شل شوند و به ناپدید شدن چین و چروک‌ها و خطوط، از جمله مناطقی مانند لب‌ها کمک می‌کند.

بوتاکس معمولاً در دوزهای بسیار کم تزریق می شود زیرا تنها هدف این است که عضلات را از چروک شدن بازدارند.

چه مدت طول می کشد تا بوتاکس عمل کند؟

بسته به آنچه شما به دنبال آن هستید، چند پاسخ متفاوت برای این سوال وجود دارد. اگر تعجب می کنید که چه زمانی بوتاکس کار خود را شروع می کند، بلافاصله پس از تزریق انجام می شود. بوتاکس بلافاصله شروع به فلج کردن عضلات موضعی می کند.

تا زمانی که شما شروع به احساس اثرات می کنید، این روند خیلی فوری نیست. پس از دریافت بوتاکس، باید طی 24 تا 72 ساعت اثرات بوتاکس را احساس کنید. در برخی موارد نادر، ممکن است تا پنج روز طول بکشد.

در نهایت، دیدن نتایج کمی بیشتر طول می کشد. شما باید در عرض دو هفته شروع به دیدن نتایج کنید. این به عمق چین و چروک و چند عامل دیگر نیز بستگی دارد. به همین دلیل است که اکثر پزشکان به شما پیشنهاد می کنند بعد از 14 روز برای بررسی پیشرفت یک قرار ملاقات رزرو کنید.

اثرات جانبی بوتاکس چقدر طول می کشد؟

اثرات فوری بوتاکس شما را با پوست قرمز و پف کرده باقی می گذارد. این تحریک خفیف روشی است که پوست شما برای مبارزه با تزریق دریافت کرده است. این عوارض معمولا در عرض یک هفته از بین می روند.

هر عارضه جانبی مدت زمان متفاوتی دارد که خود را نشان می دهد. بیایید نگاهی دقیق تر به هر مثال خاص بیندازیم.

عوارض جانبی بوتاکس

بوتاکس عوارض جانبی دارد. قبل از هراس، مطمئن باشید که هیچ کس در اثر تزریق بوتاکس زیبایی فوت نکرده است. اما بهتر است که مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس را حتما رعایت کنید. این عوارض بسیار جزئی هستند و برای مدت کوتاهی باقی می مانند.

عوارض جانبی بوتاکس

افتادگی در اطراف محل تزریق

کمتر از 4 درصد از افرادی که بوتاکس دریافت می کنند، در اطراف محل تزریق، افتادگی را گزارش می کنند. این می تواند افتادگی لب، پلک یا ابرو باشد.

این معمولاً به دلیل تکنیک ضعیفی است که توسط پزشک تزریق کننده استفاده می شود. به یاد داشته باشید که بوتاکس با مسدود کردن نحوه عملکرد عضلات شما عمل می کند. این افتادگی در نتیجه راه یافتن بوتاکس به سمت عضلات اطراف است.

ممکن است دو هفته پس از تزریق بوتاکس افتادگی را مشاهده کنید، اما تا دو هفته دیگر برطرف می شود.

باز هم، این علامت هیچ پیامد طولانی مدتی ندارد و همچنین یک نگرانی جدی برای سلامتی نیست.

سردرد، کبودی، درد و تورم

اکنون، بیایید شایع ترین عوارض جانبی بوتاکس را بررسی کنیم. سردرد، کبودی، درد و تورم بیشتر از سایر موارد موجود در این لیست است.

خبر خوب این است که این عوارض در عرض چند روز از بین خواهند رفت. ممکن است به دلیل تکنیک ضعیف تزریق، آلرژی یا این واقعیت باشد که یک سوزن وارد پوست شما شده است.

پزشکان توصیه می کنند که دو هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف آسپرین، موترین و ادویل دوری کنید تا احتمال مشاهده این عوارض جانبی کاهش یابد.

آن ها همچنین می گویند که حتی با این احتیاط، برخی از بیماران بیشتر از دیگران مستعد کبودی بعد از بوتاکس هستند. مطمئناً این بهای ناچیزی برای آنچه از بوتاکس به دست می آورید است.

ناحیه تزریق شده پلاستیکی به نظر می رسد

این یک عارضه جانبی پیچیده تر است. اگر بوتاکس بیش از حد انجام شود، ممکن است متوجه شوید که پوست شما در این ناحیه پلاستیکی یا غیرطبیعی به نظر می رسد.

می توان از قبل با صحبت با پزشک خود از این امر جلوگیری کرد. مطمئن شوید که دقیقاً به آن ها می گویید که به دنبال چه چیزی هستید و به دنبال جلوگیری از ظاهر “غیرطبیعی” تزریق بیش از حد هستید.

جلوگیری از عوارض جانبی شدید بوتاکس

احتمالاً شدیدترین عوارض جانبی که یک بیمار معمولی خواهد داشت، افتادگی شدید عضلات است. بهترین راه برای جلوگیری از این عارضه جانبی، مراجعه به یک پزشک ماهر و آموزش دیده است. این عوارض جانبی به دلیل تکنیک ضعیف تزریق است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

علائم قبلی پس از دریافت بوتاکس معمول تر است. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، می تواند نشانه این باشد که چیزی جداگانه در حال وقوع است و باید فوراً با پزشک تماس بگیرید:

ضعف عضلانی

مشکل در بلع

مشکل در صحبت کردن

مشکل در تنفس

کنترل ضعیف مثانه

بینایی تغییر می کند

بوتاکس پای کلاغی یا پیشانی

یکی از محبوب‌ترین محل‌های تزریق بوتاکس، مقابله با چین و چروک‌های پا کلاغی یا پیشانی بیمار است. در این مورد، بوتاکس ممکن است تا سه یا چهار ماه دوام بیاورد.

پوست این ناحیه از صورت شما واقعاً کشدار نیست، که منجر به طول عمر کوتاه‌تر بوتاکس می‌شود.

چه تغییراتی باعث ماندگاری بوتاکس می شود؟

اگر می خواهید مدت زمان ماندگاری بوتاکس در بدن خود را افزایش دهید، چند کار وجود دارد که می تواند توسط پزشک انجام شود.

اولین عامل این است که بوتاکس چقدر رقیق شده است. قبلاً ذکر شد که بوتاکس در سالین رقیق می شود تا استفاده از آن بی خطر باشد. برخی از پزشکان ممکن است این مخلوط را بیش از حد رقیق کنند، که منجر به درمان کمتر موثر بوتاکس و دوره کوتاه‌تر اثر آن می‌شود. انتخاب دوز غلیظ تر باعث می شود بوتاکس به طور متوسط ​​دوام بیشتری داشته باشد.

عامل دیگری که طول عمر بیشتری را برای تزریق بوتاکس شما ایجاد می کند، تازه بودن محصول است. اگر بوتاکس اخیرا ساخته و بسته بندی شده باشد، در واقع نتایج طولانی تری خواهید دید.

آخرین عامل اصلی این است که متابولیسم شما چقدر قوی است. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد متابولیسم قوی تر، بوتاکس را سریعتر تجزیه می کند و مدت زمان ماندگاری آن را کوتاه می کند.

متأسفانه، این عوامل واقعاً تحت تأثیر شما نیستند. همه چیز به دکتر مسئول بستگی دارد.

چند روش وجود دارد که می توانید شخصاً از آن ها برای طولانی کردن مدت ماندن بوتاکس در بدن خود استفاده کنید. این ها نسبت به عوامل ذکر شده در بالا کمتر مؤثر هستند، اما ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشند.

برای طولانی شدن تزریق بوتاکس چه کاری می توانید انجام دهید؟

در اینجا چند روش DIY برای کمک به ماندن بوتاکس در بدن شما برای مدت طولانی تری آورده شده است.

درمان های چین و چروک

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما استفاده از درمان های چین و چروک همراه با تزریق بوتاکس در واقع نتایج را طولانی تر می کند. با ترکیب این دو درمان، فاصله زمانی بین شات‌های مورد نیاز را طولانی‌تر می‌کنید.

از ورزش بپرهیزید

این ممکن است برای برخی افراد خبر خوبی باشد، اما اکنون یک دلیل پزشکی برای اجتناب از ورزش برای مدت اندکی دارید! ورزش بیش از حد باعث افزایش سرعت متابولیسم می شود، که قبلاً فهمیدیم زمان ماندگاری بوتاکس را کوتاه می کند.

حتی ورزش سبک نیز می تواند کبودی و تورم در محل تزریق را افزایش دهد، بنابراین بهتر است حداقل برای چند روز از انجام آن اجتناب کنید.

مکمل های روی

مطالعاتی انجام شده است که نشان می‌دهد مکمل‌های روی پس از تزریق بوتاکس مدت زمان ماندگاری آن را در بدن شما افزایش می‌دهند.

بدون وارد شدن به علم، بوتاکس اساساً آنزیمی است که وابسته به روی است. این بدان معناست که هر چه مقدار روی در بدن شما بیشتر باشد، واکنش شما نسبت به بوتاکس بهتر خواهد بود. این معمولاً به نتایج بهتر و ماندگارتر منجر می شود.

یک مطالعه در سال 2012 به این نتیجه رسید که روی ممکن است عمر تزریق بوتاکس شما را تا 30 درصد افزایش دهد!

تزریقات روتین

بهترین راه برای به حداکثر رساندن اثربخشی بوتاکس در طول زمان، برنامه ریزی تزریقات معمول است. از آنجایی که بوتاکس بر عملکرد عضلات شما تأثیر می گذارد، با عضلات ضعیف تر بهتر عمل می کند.

با ادامه تزریق بوتاکس، عضلات مورد نظر فرصتی برای بازسازی و قوی شدن ندارند. این بدان معناست که تزریق بوتاکس معمولی به دوز کمتر و دفعات کمتری نسبت به تزریقات پراکنده نیاز دارد.

چه کسانی نباید بوتاکس بزنند؟

قبل از مراجعه برای تزریق، همیشه ایده خوبی است که با پزشک خود صحبت کنید. برخی شرایط وجود دارد که به خوبی با بوتاکس جفت نمی شوند.

اگر عفونت ادراری دارید یا بیماری پوستی ای دارید که می خواهید واکسن تزریق کنید یا به بوتاکس حساسیت دارید، نباید بوتاکس بزنید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
سیر تا پیاز تزریق ژل به لب

سیر تا پیاز تزریق ژل به لب

بزرگ‌کردن یا بزرگ‌کردن لب یک عمل زیبایی است که برای حجیم‌تر نشان دادن لب‌ها استفاده می‌شود. از پرکننده های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 3 =

تماس با پزشک