دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 نکات طلایی که قبل و بعد از جراحی بینی باید بدانید
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 نکات طلایی که قبل و بعد از جراحی بینی باید بدانید

نکات طلایی که قبل و بعد از جراحی بینی باید بدانید

یک نکته ی طلایی که باید هر کسی قبل از انجام هر نوع خدمات درمانی و جراحی داشته باشد این است که اطلاعات کافی درباره نوع جراحی، آمادگی قبل و مراقبت های بعد از آن داشته باشیم و علاوه بر این موارد انتظارات واقع بینانه نیز داشته باشیم. در این حالت علاوه بر اینکه نگرانی ها کاهش می یابد، میزان رضایت بیمار نیز افزایش خواهد یافت. برای اطلاع از آخرین توصیه های مهم برای جراحی بینی ادامه مطلب را با سایت دکتر مسعود انظاری، جراح بینی در اردبیل همراه باشید.

مراقبت قبل و بعد از عمل بینی

عمل بینی در دسته جراحی هایی است که آمادگی قبل و مراقبت های بعد از آن بسیار حیاتی و موثر هستند، توصیه می شود اگر تصمیم به عمل بینی دارید و یا این جراحی زیبایی را انجام داده اید، حتما درباره آمادگی ها و مراقبت های بعد از جراحی بینی اطلاعات کسب نمایید.

آیا میدانستید باید قبل از عمل بینی باید آمادگی کامل داشته باشید، توصیه های قبل از عمل بینی چه مورادی هستند؟ در این مطلب 10 نکته برتر مراقبتی و توصیه هایی که بیمار باید قبل از جراحی بینی انجام دهد و تاثیر مستقیم در روند این جراحی و بهببودی پس از آن دارد توضیح خواهیم داد.

برداشتن چند قدم ساده اما با آگاهی می تواند تاثیر بسزایی در وضعیت بیمار و نتیجه ی جراحی بیی داشته باشد.

چه چیزهایی بعد از جراحی بینی انتظار داشته باشم؟

 • درد و ناراحتی بعد از عمل بینی

تا حدی درد و ناراحتی پس از جراحی بینی و یا هر نوع جراحی دیگری کاملا طبیعی است، که این امر با مصرف مسکن ها و رعایت توصیه های مراقبتی برطرف خواهد شد.

به صورتی که در اکثر مواقع پس از دو الی سه روز به مرور این ناراحتی ها از بین خواهد رفت. اما در صورتی که روند افزایش بود و بهبودی حاصل نشد، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

بعد عمل بینی چگونه بخوابیم؟

 • تورم و کبودی بعد جراحی بینی

بروز تورم و کبودی نیز بعد از عمل بینی  امری غیر عادی نیست، در جراحی بینی برش هایی ایجاد شده  وروی بینی و غضروف آن کار انجام می وشد، بنابراین اندکی تورم و کبودی طبیعی است. اما همانطور که در قسمت قبل گفته شد، باید این علائم و عوارض روندی کاهشی داشته باشند.

تورم و کبودی اغلب در اطراف بینی و اطراف چشم  و یا در گونه ها دیده می شود.

در مواقعی که جراحی بینی بسته  وجزئی باشد، کبودی و تورم کمتر بوده و نواحی آن کوچک تر است.

 • ترشحات خونی بعد از عمل بینی

پس از جراحی بینی، ممکن است ترشحات خونی از بینی خارج شود که طبیعی هستند.

عمل بینی طبیعی زنانه در اردبیل چگونه انجام می شود؟

 • مخاط بیش از اندازه بعد از عمل بینی

بسیاری از بیماران از این موضوع شکایت دارند که مخاط بینیشان بعد از عمل بنی بسیار زیاد شده  وحتی در مواقعی احساس تنگی نفس می کنند. افزایش مخاط بعد از جراحی بینی طبیعی است و با شستشوی های مرتب و نگهداری اصولی به مررور کاهش می یابد.

 • تغییرات در حس بویایی و طعم بعد از عمل بینی

برخی از افراد اختلالاتی در حس بویایی و طعم  بعد از عمل بینی احساس می کنند که باید به پزشک خود اطلاع دهند.

همانطور که در مقدمه مقاله بیان شد، آگاهی از تمامی این موارد باعث می شود دانسته و با آگاهی کامل سراغ جراحی بینی رفته و با مشاهده این علئم بعد از عمل بینی هراس نداشه باشید و بدانید که با رعایت مراقبت های لازم این موارد که طبیعی نیز هستند، به زودی بهبود می یابند.

عمل بینی چیست و چگونه انجام می شود؟

مطالب گوناونی درحوزه عمل بینی وجود دارد که مفصل درباره این جراحی تویح داده اند، ما نیز در این مقاله توضیح کوتاهی درباره این عمل و چگونگی انجام آن خواهیم داد:

بهطور کلی در عمل بینی، بیمار به علت عدم تقارن سوراخ بینی، عدم رضایت از فرم بینی، بزرگ بودن بینی، مشکلات تنفسی و.. تصمیم به جراحی بینی می گیرد که جراحی بینی به صورت باز و بسته قابل انجام است، در ادامه به مجموعه ای از نکات مراقبتی قبل از عمل بینی اشاره خواهیم کرد.

توصیه های طلایی برای جراحی بینی

 • به طور کلی از ایجاد هر گونه فشار به بینی خود داری فرمایید، برای مثال قبل از انجام جراحی بینی از لباس هایی با یقه های باز و یا دکمه دار استفاده نمایید تا حین پوشیدن و درآوردن هر گونه فشار احتمالی به بینی از بین برود.
 • پس از عمل بینی هنگام استراحت، زیر سر خود را بلند تر کنید تا میزان تورم، کبوی و خونریزی کاهش یابد.
 • اگر سیگار می کشید، دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی از مصرف سیگار پرهیز نمایید.
 • طبق نظر پزشک می توایند از دارو های مسکن و ضد درد نیز استفاده نمایید.
 • از فین کردن و یا دست زدن به بینی د ردوره ی بهبودی خودداری نمایید.
 • توصیه می شود از عینک در این دوره استفاده نکنید تا فشار مازادی بر تیغه ی بینی وارد نشود.
 • به موقع به پزشک خود برای انجام ویزیت های دوره ای مراجعه نمایید تا بررسی های لازم انجام گیرد.
 • برای کاهش تورم و کبودی می توانید از کمپرس سرد استفاده نمایید.

دکتر مسعود انظاری، متخصص گوش و حلق و بینی در اردبیل هستند، اطلاعات تماس ایشان:

شماره تماس: ٠٩٠٣٦٤٣٤٠٠٨ – اینستاگرام 

آمادگی قبل از عمل بینی که باید بدانید

شاید سبک زندگی سالم، رعایت توصیه های ساده جراح بینی و نکته های کلیدی گفته شده از زبان متخصصین فرآیند عمل بینی را برای بیمار چندین برابر آسان تر کرده و بهترین نتیجه عمل بینی را رقم بزند، به همین دلیل توصیه می شود حتما به نکاتطلایی که در ادامه گفته می شود دقت کرده  وحتما آن ها را رعایت کنید:

رعایت رژیم غذایی مناسب

پس از انجام این جراحی لازم است هضم خوبی داشته باشید زیرا اغلب بیمار به علت عوارض داروهای بیهوشی دچار یبوست خواهد شد، بنابراین مصرف غذاهای فیبری و ویتامین های تایید شده توسط پزشک بسیار توصیه می شود.

پرهیز از مصرف سیگار و الکل

توصیه می شود قبل از عمل بینی طی مدتی از مصرف الکل و سیگار پرهیز نمایید، زیرا دوره بهبودی و درمان را بیشتر کرده و به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

داروهای مسکن

از قبل داروهای تسکین دهنده در منزل داشته باشید تا در صورت لزوم مصرف نمایید. گاهی اوقات ممکن است بیمار به دلایل مختلف درد و ناراحتی را احساس کند و همینطور به علت داورهای بیهوشی نیز ممکم است دچار سردرد شود، بنابراین می تواند در صورت  تایید پزشک از داروهای تسکین دهنده استافده نماید.

کمپرس سرد

بروز تورم و کبودی در بینی و اطراف آن کاملا طبیعی است بنابراین بیمار می تواند از کمپرس سرد برای بهبودی سریعتر و کاهش تورم استفاده نماید.

مراقبت باشید در حین انجام این روش، فشار مازادی به بینی وارد نکنید و این کار را بسیار بادقت انجام دهید.

 

قطع مصرف برخی داروها

قبل از جراحی بینی لازم است مصرف برخی از داروها کاملا قطع شود زیرا ممکن است در روند جراحی و بهبودی تداخل به وجود آورده و عوارض زیان باری داشته باشد، بنابراین توصیه می شود زمانی که برای مشاوره به جراحی بینی مراجعه کردید حتما درباره داروهایی که قبلا مصرف میکردید و داروهایی که در حال مصرف هستید توضیح دهید تا در صورت لزوم قطع شده، داروی دیگری جایگزین شود و یا میزان مصرف آن کاهش یابد.

استراحت کافی قبل عمل

اغلب توصیه به استراحت را بعد از جراحی بینی می کنند، اما قبل از انجام این عمل توصیه می شود خود را بیش از اندازه خسته نکنید تا آمادگی و انرژی کافی را در روز عمل داشته باشید. بنابراین شب قبل از عمل استراحت کافی داشته باشید.

اگر مشغول به کار و یا فعالیتی هستید باید بدانید پس از عمل بینی لازم است مدتی را مرخصی باشید تا بهبودی نسبی حاصل شود، بنابراین می توانید تمهیدات لازم برای مرخصی و استراحت را قبل از عمل بینی انجام دهید، این مدت بین یک هفته تا 2 هفته می تواند باشد.

روز عمل از آرایش پرهیز نمایید

توصیه می شود روز عمل هیچگونه مواد آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید،صورت خود را کاملا شسته و تمیز باشد تا در فرآیند عمل بینی تداخلی ایجاد نشود.

ناشتایی قبل عمل بینی

اغلب توصیه می شو به مدت 8 ساعت قبل از عمل ناشتا باشید و همینطور به طور کلی شب قبل از عمل غذاهای سبک مصرف کرده و حتما از مصرف غذاهای چرب و سنگین پرهیز نمایید.

کاهش اضطراب

آرامیش داشته باشید و از اضطراب پرهیز کنید، بهتر است انتظارات واقع بینانه داشته باشید و همینطور درباره عمل ببنی و فرآیند انجام آن اطلاعات لازم را کسب کنید تا بدون هر گونه نگرانی و اضطراب این جراحی را انجام دهید.

کلام آخر:

در آخر باید بگوییم، توصیه ها و نکات مراقبتی فراوانی برای عمل بینی و بعد از آن وجود دارد که رعایت این نکات تاثیر بسزایی در روند بهبودی دارد اما در این مطلب مجمو عه ای از مهمترین نکات طلایی قبل و بعداز جراحی بینی بیان شد.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی می تواند موضوع پیچیده ای باشد. درک روند بهبودی و اینکه انجام چه ورزش های در هفته های...

عوارض خطرناک بعد عمل بینی

عوارض خطرناک بعد عمل بینی

زمانی که از تمامی عوارض بعد از جراحی بینی چه به صورت طبیعی و غیر طبیعی اطلاع داشته باشیم سریعا متوجه آن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + شانزده =

تماس با پزشک