دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 تزریق کورتون بعد از جراحی بینی
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی برای کاهش التهاب بینی بعد از عمل استفاده می شود. البته بعد از هر عمل بینی نیاز به تزریق کورتون نیست. پس از جراحی بینی می توان کورتون را مستقیماً به بینی تزریق کرد تا میزان تورم و بافت اسکار کاهش یابد. اما چه زمانی باید تزریق کورتون را انجام داد؟ و تزریق آن چه کاربردهای دارد؟ امروز می خواهیم در این مقاله به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

کاربردهای تزریق کورتون بعد از جراحی بینی چیست؟

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی چیست؟

به طور معمول، افرادی که بینی گوشتی دارند، پس از جراحی ورم قابل توجهی را تجربه خواهند کرد و بعد از مدت های ممکن است تورم آن ها بهبود پیدا نکند. همچنین در جراحی بینی ترمیمی ممکن است به دلیل پیچیدگی عمل شما تورم بیشتری را نسبت به عمل اول تجربه کنید. در این موارد با صلاحدید جراح بینی کورتون به بینی برای کاهش میزان تورم و بافت اسکار تزریق می شود.

به این نکته توجه داشته باشید بعد از هر عمل بینی نیاز به تزریق کورتون نیست و نباید سر خود این کار را انجام دهید.

بهترین زمان مناسب تزریق کورتون بعد از عمل بینی

کاربردهای تزریق کورتون بعد از جراحی بینی چیست؟

تزریق کورتون پس از جراحی بینی یا جراحی بینی ترمیمی به دلایل مختلفی انجام می شود. رایج ترین استفاده از کورتون برای کاهش رینیت، جلوگیری از تشکیل بافت اسکار یا درمان بافت اسکار ایجاد شده پس از جراحی بینی است.

تزریق کورتون برای برطرف کردن تورم بینی بعد از جراحی بینی

تورم بینی پس از جراحی اجتناب ناپذیر است، اما میزان تورم به نوع عمل بینی انجام شده، میزان تغییرات اعمال شده بر روی بافت ها و نوع پوست بیمار بستگی دارد.

در بیشتر افراد، تورم اولیه بعد از جراحی بینی به طور طبیعی حدود 14 روز پس از عمل برطرف می شود. با این حال، پس از این دوره، فرد ممکن است همچنان تورمی را ببیند که چند ماه یا حتی سال ها طول می کشد تا برطرف شود. در این صورت جراح بینی تزریق کورتون را به ناحیه آسیب دیده توصیه می کند تا تورم ایجاد شده پس از جراحی بینی یا ترمیمی بینی کاهش یابد و در نهایت از بین برود. به عبارت دیگر تزریق کوتون به بینی روند بهبودی بعد از عمل را تسریع می کند و نتیجه جراحی بینی را حتی زودتر از 6 تا 12 ماه مشخص می کند.

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی برای جلوگیری از ایجاد اسکار

علاوه بر کاهش تورم، تزریق این ماده به بینی می تواند از ایجاد اسکار جلوگیری کند. افرادی که پوست بینی آن ها نسبتاً یا بسیار ضخیم است (می توان گفت افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند) ایجاد اسکار و زخم با بافت سفت بین استخوان یا غضروف و پوست بینی پس از جراحی بسیار محتمل است.

اگر بافت اسکار در ناحیه بینی بسیار بزرگ باشد و به پوست اجازه انطباق با فرم جدید بینی را ندهد، جراح بینی پس از عمل بینی برای جلوگیری از تشکیل و گسترش این بافت اضافی، کورتون تزریق می کند. همچنین ممکن است مدت‌ها پس از جراحی بینی برای درمان بافت اسکار از کورتون استفاده شود.

بهترین زمان مناسب تزریق کورتون بعد از عمل بینی

پس از جراحی بینی، زمان تزریق کورتون به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از جراحان بینی ترجیح می دهند 1 تا 2 ماه پس از جراحی بینی ان را تزریق کنند تا از پیشرفت بافت اسکار بیشتر جلوگیری کنند. البته در این مدت بیشتر تورم بینی خود به خود از بین رفته است.

اما برخی از جراحان حداقل 3 تا 4 ماه برای تزریق کورتون صبر می کنند. پس از این مدت، اکثر افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، در مرحله بهبودی پس از عمل هستند. تزریق کورتون در این دوره زمانی مفید خواهد بود. زیرا شکل جدید بینی را اصلاح و بهبود می بخشد. برخی از پزشکان ترجیح می دهند کورتون ها را در فواصل 4 تا 6 هفته تزریق کنند. وجود این فاصله زمانی باعث می شود که بینی همزمان با دوره نقاهت به تدریج به شکل و فرم خود برسد.

همچنین تزریق آن در این دوره بی خطر و کم خطر محسوب می شود و احتمال تشکیل بافت اسکار بسیار کم است. بسته به میزان و قدرت استروئیدهای تزریق شده پس از 3 تا 4 ماه، بافت اسکار تشکیل شده در این دوره نیز درمان می شود. بسیاری از افراد حدود 2 هفته پس از تزریق، اثرات آن را تجربه می کنند.

چطور بفهمیم که نیاز به تزریق کورتون بعد از جراحی بینی داریم؟

در جلسات معاینه پس از جراحی، پزشک روند بهبودی را ارزیابی می کند، گاهی اوقات تشخیص می دهد که لازم است کورتون به بینی تزریق شود و آن را تجویز می کند. تورم در جراحی های بینی گوشتی اغلب شدیدتر است و به همین دلیل، کاندید رایجی برای تزریق کورتون است.

افرادی که دارای ویژگی های زیر هستند را می توان کاندید مناسبی برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی باشند:

  • پوست نوک بینی ضخیم است.
  • روند کاهش تورم و التهاب بینی و بهبودی بعد از جراحی بینی کند است.
  • اگر فرد قبلا جراحی بینی انجام داده باشد.

به طور کلی نیاز به تزریق کورتون، نوع تزریق، زمان تزریق، ناحیه بینی که باید در آن تزریق شود و بسیاری موارد دیگر به صلاحدید جراح بینی است.

عوارض جانبی تزریق کورتون بعد از جراحی بینی چیست؟

تزریق کورتون یک روش ایمن و موثر برای کاهش تورم بینی و بافت اسکار بعد از جراحی بینی محسوب می شود. اما مانند سایر فرآیندها نمی توان گفت که عوارض جانبی ندارد، هرچند این عوارض نادر است.

همانطور که تزریق این استروئید بافت اسکار را از بین می برد، می تواند به بافت پوست سالم آسیب برساند و باعث فرورفتگی پوست شود. همچنین می تواند باعث نازک شدن پوست یا ایجاد هیپوپیگمانتاسیون (به معنی لکه هایی روی پوست که رنگ روشن تر از پوست دارند) شود.

سوالات متداول

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عوارض خطرناک بعد عمل بینی

عوارض خطرناک بعد عمل بینی

زمانی که از تمامی عوارض بعد از جراحی بینی چه به صورت طبیعی و غیر طبیعی اطلاع داشته باشیم سریعا متوجه آن...

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار مهم هستند. صرف نظر از روش جراحی در روزها یا هفته های بعد از عمل با ملایمت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

تماس با پزشک