دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 جراحی پولیپ بینی در اردبیل
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 جراحی پولیپ بینی در اردبیل

جراحی پولیپ بینی در اردبیل

قبل از توضیح در مورد جراحی پولیپ بینی باید اشاره کنیم که پولیپ بافی نرم، بدون درد و غیر سرطانی است که در مجاری یا سینوس ایجاد می شود، پولیپ مانند قطرات اشک آویزان هستند که از التهابات مزمن نشات گرفته که ممکن است با آلرژی، عفونت مکرر، حساسیت دارویی و یا آسم همراه باشند از همین رو انجام جراحی می تواند یک روش درمانی موثر باشد.

جراحی پولیپ بینی

 علائم پولیپ بینی

از مهم ترین علائم و نشانه های پولیپ بینی عبارتند از:

✳️ آبریزش بینی

✳️ کاهش حس بویایی

✳️ احساس سنگینی و فشار روی بینی

✳️ خونریزی

✳️ خر خر کردن در خواب

✳️ گرفتگی مدام بینی

✳️ از دست دادن حس چشایی

هر فردی در هر سنی می تواند به پولیپ بینی دچار شود اما این بیمار در بزرگسالان بیشتر است که دارودرمانی اغلب می تواند پولیپ های کوچک را از بین ببرد اما گاهی اوقات برای ازبین بردن مشکلات نیاز به جراحی است که در بعضی موارد پولیپ بینی بعد از درمان بر می گردد.

با مشاهده علائم پولیپ بینی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

اگر علائم و نشانه ای از پولیپ بینی دارید، احتمالا با انجام مراقبت های اولیه باید هرچه سریعتر به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا آزمایشات مربوط به این سه عضو اساسی گوش، حلق و بینی انجام شود و در صورت نیاز پزشک شما را به متخصص آلرژی برای تشخیص دقیق تر و درمان موثر ارجاع می دهد.

نخستین راه درمانی پولیپ بینی، آگاهی درباره علائم و نشانه های پولیپ بینی است که در ابتدای مقاله به هریک از این علائم اشاره کردیم. دقت داشته باشید که حتما علائم خود را یادداشت کنید چرا که شناخت هریک از این علائم در تشخیص نهایی تاثیر بسزایی دارد.

انتخاب نوع روش درمانی بستگی به نوع پولیپ و اندازه آن دارد که پزشک بعد از معاینه آن را مشخص می کند همچنین در زمان مشاوره اگر داروی خاصی مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید تا در روند درمان با مشکلی مواجه نشوید.

روش های تشخیص پولیپ بینی

زمانی که بیمار برای تشخیص مشکلات بینی و یا عمل بینی به پزشک مراجعه می کند، جراح بینی مجموعه ای از سوالات را مطرح می کند که پاسخ به این سوالات توسط بیمار یکی از مهم ترین بخش های تشخیص مشکلات بینی است در ادامه معاینه عمومی و معاینه ای از بین انجام می شود.

👈🏻 نکته: برای تشخیص و شناسایی دقیق مشکل بینی از دستگاه های تصویر برداری و سایر روش های تشخیصی استفاده می شود.

  • آندوسکوپی بینی

در این روش با استفاده از دستگاهی که حاوی دوربین کوچک، لوله ی باریک با لنز بزرگنمایی پزشک قادر است معاینه ی دقیقی از داخل بینی و سینوس ها انجام دهد. این دستگاه و بررسی ها به پزشک کمک می کند تا سایر انسدادهای احتمالی در حفره بینی و ناهنجاری های ساختاری سرطانی و غیر سرطانی به خوبی تشخیص داده شود.

  • آزمایشات آلرژی

جراح بینی ممکن است پیشنهاد کند مجموعه ای از آزمایشات آلرژی و یا پوستی را انجام دهید تا بتواند تشخیص دقیق تری از منشا مشکل را انجام دهد، در غیر این صورت پزشک آزمایشات خونی را برای تشخیص حساسیت های پوستی و آلرژی بیمار انجام خواهد داد.

  • آزمایشات فیبروزکیستیک

در مواقعی که کودک پولیپ بینی دارد، احتمال دارد پزشک آزمایش فیبروکیستیک را پیشنهاد دهد تا اگر بیماری ارثی و مشکلاتی در غدد تولید کننده مخاط، اشک، عرق و بزاق وجود دارد را شناسایی کند.

مزایای جراحی پولیپ بینی

انجام این جراحی مزایای زیادی را به همراه دارد که از مهم ترین آن ها عبارتند از:

✳️ انجام این جراحی به تسریع مشکلات تنفسی و رفع انسداد تنفسی بسیار کمک می کند.

✳️ با انجام جراحی تمام علائم و نشانه های پولیپ اعم از عطسه های مکرر کاملا بهبود می یابد.

✳️ جراحی پولیپ بینی احتمال سینوزیت و التهاب بینی را کاهش می دهد.

برای انجام این جراحی می توانید به دکتر مسعود انظاری بهترین جراح بینی در اردبیل مراجعه نمایید جهت تعیین وقت با شماره های 04533202978 ، 09036434008 تماس حاصل نمایید.

جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی به روش های مختلفی قابل انجام است که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

📌 جراحی آندوسکوپی سینوس

انجام این روش زمانی که پولیپ ها با دارو قابل درمان نباشند انجام می گیرد، در این روش جراحی پوایپ ها برداشته شده و مشکلات سینوسی که باعث پولیپ می شود به طور کامل برطرف می شود.

در این روش جراحی لوله بسیار کوچکی که دارای لنز و دوربین است وارد بینی می شود تا از طریق آن بتوان پولیپ های داخل بینی را مشاهده کرد.

📌 جراحی پولیپ بدون بی هوشی

در صورتی که اندازه پولیپ ها خیلی بزرگ باشد دسترسی به آن نیز به طرع راحت تر است از هیمن رو می توان جراحی را در همان مطب به صورت سرپایی انجام داد. در این روش جراح از ابزاری به نام میکروبریدر برای خارج کردن پولیپ ها استفاده می کند.

📌 جراحی پولیپ بینی با لیزر

ادر مقایسه با سایر روش ها غیر تهاجمی تر می باشد، انتخاب این روش درمانی برای پولیپ هایی که کوچک هستند پیشنهاد می شود ولی در صورتی که پولیپ بزرگ و در جای نامناسب قرار گیرد لیزر همراه با جراحی انجام می شود.

سوالات متداول

آیا پولیپ بینی با دارو هم قابل درمان است؟

هدف از درمان پولیپ بینی کاهش اندازه و یا از بین بردن پولیپ است که نخستین روش پیشنهادی درمانی پولیپ بینی، مصرف داروهای درمانی است در حالی که در برخی مواقع ممکن است نیاز باشد از عمل جراحی برای درمان پولیپ بینی استفاده شود.
در صورتی که به پولیپ شدید و یا سینوزیت مزمن دچار باشد، از داروهای تزریقی برای درمان استفاده می شود.
از جمله رایج ترین دارو برای درمان آلرژی و آنتی بیوتیک که به درمان عفونت مزمن کمک می کند آنتی هیستامین است البته که قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

آیا انجام جراحی پولیپ بینی ضروری است؟

دقت داشته باشید که تصمیم گیری برای انجام جراحی پولیپ بینی براساس علائم و همچنین تاثیرات آن بر کیفیت زندگی تعیین می شوددر واقع اگر پولیپ باعث مشکلات تنفسی، عفونت های مکرر یا عوارض دیگری شود انجام جراحی بسیار موثر است.

چه مدت زمانی برای بهبودی پس از جراحی پولیپ بینی نیاز است؟

زمان بهبودی پس از جراحی پولیپ بینی بستگی به عوامل مختلفی مانند نوع جراحی، اندازه و تعداد پولیپ‌ها و همچنین واکنش شما نسبت به جراحی دارد. به طور عمومی، برای بهبودی کامل، ممکن است تا چند هفته طول بکشد ولی در طی این مدت بایستی مراقبت های لازم بعد از عمل را رعایت نمایید.

آیا جراحی پولیپ بینی عوارض دارد؟

همانند هر جراحی دیگر از خطرات و عوارضی مثل خونریزی، عفونت، بازگشت مجدد پولیپ ها و …. برخوردار است. در صورت مشاهده هریک از این علائم هر چه سریع تر به پزشک خود اطلاع دهید.

در نهایت….

جراحی پولیپ بینی یک روش درمانی موثر برای برداشتن پولیپ های داخل بینی است. انجام این جراحی برای افرادیکه با مشکل تنفس، بویایی، عفونت های مکرر و … رو به رو هستند گزینه بسیار مناسبی محسوب می شود. دقت داشته باشید که انجام این عمل در حالت کلی درد کم و از همه مهم تر دوره نقاهت کوتاهی را به همراه دارد.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عوارض خطرناک بعد عمل بینی

عوارض خطرناک بعد عمل بینی

زمانی که از تمامی عوارض بعد از جراحی بینی چه به صورت طبیعی و غیر طبیعی اطلاع داشته باشیم سریعا متوجه آن...

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار مهم هستند. صرف نظر از روش جراحی در روزها یا هفته های بعد از عمل با ملایمت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 14 =

تماس با پزشک