دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 سیگار کشیدن بعد از عمل بینی
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 سیگار کشیدن بعد از عمل بینی

سیگار کشیدن بعد از عمل بینی

آیا سیگار کشیدن بعد از عمل بینی بی خطر است؟ جراحی بینی با هدف بهبود کیفیت زیبایی و عملکردی بینی انجام می شود. با این حال، سیگار کشیدن ممکن است قبل و بعد از جراحی بینی مشکلات جدی ایجاد کند. سیگار کشیدن را باید قبل از جراحی قطع کرد و بعد از جراحی ترک آن تا مدت ها توصیه می شود. در این مطلب خواهیم گفت چرا قبل و بعد از جراحی بینی سیگار نکشید؟ و کشیدن سیگار چه عوارضی را به دنبال دارد؟

چرا قبل و بعد از جراحی بینی نباید سیگار بکشیم؟

چرا قبل و بعد از جراحی بینی نباید سیگار بکشیم؟

اگر سیگاری هستید و قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید اولین کاری که باید انجام دهید این است که سیگار را ترک کنید. سیگار جدا از آسیب هایی که به بدن وارد می کند، به نتیجه جراحی بینی آسیب می زند و زمان بهبودی را به تاخیر می اندازد.

سیگار اثرات نامطلوبی را در دوران بهبودی بر جای می گذارد، زیرا رگ های خونی را کوچک و منقبض می کند. پس از جراحی بینی یا هر عمل جراحی دیگری، می‌خواهید مطمئن شوید که بهترین جریان خون ممکن را دارید تا بتوانید به سرعت و به‌درستی بهبود پیدا کنید. خون جریانی است که سلول ها و آنتی بادی ها را از طریق یک سیستم پیچیده از شریان ها و وریدها به هر قسمت از بدن ما می رساند. بدن باید با حداکثر ظرفیت خود جریان داشته باشد تا مواد مغذی را پس از جراحی بینی به بینی شما منتقل کند تا بتوانید بهبود پیدا کنید.

اما مصرف نیکوتین می تواند رگ‌های خونی را منقبض و کوچک کند، در نتیجه بیماران که به سیگار گشیدن بعد از بهبودی خود ادامه می دهند، بهبودی با تاخیر را تجربه می‌کنند. و هر چه مدت زمان بیشتری طول بکشد تا به درستی بهبود یابد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض هستید، مانند عفونت در محل برش.

عوارض سیگار بعد از جراحی بینی چیست؟

خطرات زیادی در رابطه با سیگار کشیدن قبل و بعد از جراحی وجود دارد که ممکن است آنها را به شرح زیر بیان کنیم:

1. درمان را به تاخیر می اندازد

سیگار روند بهبود زخم را کند می کند. به طور معمول نتایج نهایی بعد از جراحی بینی بسته به توانایی بدن و ضخامت پوست ممکن است حداکثر بعد از یک سال بدست آید، برای افراد سیگاری این مدت طولانی تر خواهد بود.

سیگار سبب افزایش مونوکسید کربن در خون شما می شود. این مونوکسید کربن با منبع هموگلوبین بدن ترکیب می شود که توانایی خون را برای رساندن اکسیژن به سلول ها محدود کردع، در نتیجه بدون تامین اکسیژن کافی، سلول های شما بسیار کندتر بهبود می یابند. نیکوتین و مونوکسید کربن نیز رگ های خونی را کوچک می کنند و جریان خون را محدود می کنند.

2. خطرات بیهوشی را افزایش می دهد

جراحی بینی با بیهوشی عمومی انجام می شود، که می تواند عوارضی جدی را برای افراد سیگاری در پیش داشته باشد.

3. راه هوایی را مسدود می کند

رینوپلاستی راه هوایی را درمان می کند، هر چند سیگار کشیدن مجاری تنفسی را مسدود می کند و باعث مشکلات تنفسی می شود.

4. نکروز، زخم، و یا از دست دادن پوست

در جراحی بینی مداخلات متعددی مانند برش، بخیه زدن، استفاده از گرافت داخل بینی و غیره انجام می شود. هنگامی که اکسیژن کافی با مواد مغذی لازم برای روند بهبود زخم وجود نداشته باشد، ممکن است بافت های اسکار ایجاد شود یا حتی ممکن است منجر به مرگ پوست (نکروز) شود.

5. عفونت زخم

سیستم ایمنی بدن بیمار پس از جراحی کاهش می یابد، اگر سیگار می کشید،  در نتیجه خطر عفونت در محل عمل افزایش می یابد.

6. تنگ کردن عروق خونی و کاهش اکسیژن و جریان خون به منطقه

سیگار کشیدن رگ های خونی را باریک می کند، در نتیجه برای رساندن اکسیژن، مواد مغذی و عوامل ترمیم کننده به زخم مشکل دارند، که می تواند روند بهبود زخم را کند کند. وقتی سیگار می کشید، مونوکسید کربن وارد سلول های خونی می شود و سطح اکسیژن خون را کاهش می دهد. از آنجایی که اکسیژن برای بهبودی شما ضروری است، سیگار روند بهبودی را کند می کند زیرا اکسیژن کمتری به زخم شما می رسد.

7. عدم تقارن در بینی یا نتایج ضعیف

هنگامی که عمل بینی خود را انجام دادید، باید توصیه های جراح بینی در اردبیل را دنبال کنید تا بتوانید به نتایج مورد انتظار دست یابید که در صورت سیگار کشیدن ممکن است آنطور که می خواهید نباشد.

8. خونریزی بیش از حد

سیگار کشیدن فشار خون بیمار را افزایش می دهد و فرد را در معرض خطر بیشتری برای خونریزی حین جراحی، حمله قلبی یا مسائلی که بر بیهوشی تأثیر می گذارد، قرار می دهد .همچنین اگر حداقل 5 روز قبل از جراحی الکل و دخانیات مصرف کرده باشید، در حین عمل ممکن است مشکلات خونریزی بیش از حد ایجاد شود.

عوارض سیگار بعد از جراحی بینی چیست؟

مصرف نوشیدنی های الکل دار بعد از جراحی بینی خطرناک است؟

مصرف نوشیدنی های الکلی در حالی که به اندازه سیگار کشیدن بعد از عمل خطرناک نیست، ولی مصرف الکل در چند روز قبل از جراحی و در طول دوره نقاهت می تواند بسیار خطرناک باشد و به دلایل متعددی بر بهبودی تأثیر بگذارد. الکل تورم را افزایش می دهد، چیزی که به طور طبیعی پس از جراحی زیبایی بینی اتفاق می افتد. همچنین خطر خونریزی طولانی مدت را افزایش می دهد، بهبودی را طولانی تر می کند و عوارض احتمالی را ایجاد می کند. در نهایت، الکل می‌تواند با برخی از داروها پس از جراحی تداخل داشته باشد، بنابراین برای بیماران مهم است که دستورالعمل‌های جراح در مورد مصرف الکل را دنبال کنند تا از خطرات ایمنی و حتی کاهش اثربخشی بالقوه داروهای ضد درد اجتناب کنند.

چه مدت بعد از عمل بینی می توان سیگار کشید؟

در جلسه مشاوره شما، جراح بینی احتمالاً بر اهمیت دوری از سیگار برای حداقل دو هفته تاکید خواهد کرد. در حالی که این استاندارد فعلی است، اما مطمئن‌ترین کار این است که سیگار کشیدن را برای حداقل چهار هفته یا بیشتر به تعویق بیندازید. از آنجایی که نیکوتین رگ‌های خونی را منقبض می‌کند، بینی می‌تواند به راحتی تحت تأثیر بهبودی ضعیف قرار گیرد، خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد، یا سایر عوارضی که می‌تواند منجر به جراحی دوم زیبایی بینی شود.

فقط به خاطر داشته باشید که محصولاتی مانند آدامس نیکوتین به همان اندازه خطرناک هستند. چه سیگاری هستید یا نه، تا جایی که می توانید از قرار گرفتن در معرض دود سیگار خودداری کنید.

آیا کشیدن سیگارهای الکترونیکی بعد از عمل بینی مضر است؟

متأسفانه، این امکان برای بیماران وجود ندارد که در طول دوره بهبودی برای کمک به کاهش خطرات، به سیگارهای الکترونیکی روی آورند. این دستگاه ها همچنان حاوی نیکوتین و سایر مواد شیمیایی هستند که خطرات را به همراه دارند و می توانند به طور قابل توجهی در بهبودی اختلال ایجاد کنند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار مهم هستند. صرف نظر از روش جراحی در روزها یا هفته های بعد از عمل با ملایمت...

جراحی ترمیم بینی در اردبیل

جراحی ترمیم بینی در اردبیل

پس از عمل اولیه بینی ممکن است بینی احتیاج به جراحی ترمیم بینی داشته باشد که این شرایط در صورتی که فرد با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

تماس با پزشک