ليفت ابرو

افزايش سن و پیری به طور معمول باعث می شود که ماهيچه هاى پيشانى و پلك به سمت پایین حرکت کنند. از آنجا که در اين سنين پوست و بافت نرم شده و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، فاصله بین ابرو و مژگان نیز کوتاه می شود. اين در حالى است كه پایین قرار گرفتن ابروها می تواند فرد را خسته، عصبانی و یا غمناك جلوه دهد. لازم به ذكر است كه لیفت ابرو می تواند ابروها را بالا ببرد و ظاهر تازه و دلپذیری را به چهره فرد بازگرداند. بنابراين اگر دچار ساییدگی ابرو به پلک های فوقانی هستيد، ليفت ابرو مى تواند گزينه مناسبى براى شما باشد.

ليفت ابرو كه به عنوان جوان سازی پیشانی نيز شناخته می شود یک روش آرایشی برای بالا بردن ابرو و پيشانى است. لیفت ابرو با بالا بردن بافت نرم و پوست پیشانی و ابرو باعث بهبود ظاهر پیشانی، ابرو و ناحیه اطراف چشم می شود. به طور كلى ليفت ابرو مى تواند جهت از بين برد افتادگى ابرو و پيشانى و يا عدم تقارن ابرو مورد استفاده قرار گيرد. گفتنى است عمل جراحى ليفت ابرو تاثير به سزايى در افزايش اعتماد به نفس فرد دارد. گفتنى است لیفت ابرو می تواند به تنهایی و یا همزمان با سایر روش ها مانند جراحی پلک (بلفاروپلاستی) و یا لیفت صورت انجام شود.

لیفت ابرو چیست؟

لیفت ابرو یک جراحی زیبایی برای اصلاح افتادگی یا شیارهای عمیق ابرو است. این عمل اغلب برای کاهش چین‌ها یا خطوط اخم که در سرتاسر پیشانی و روی پل بینی ایجاد می‌شوند، انجام می‌شود. همچنین می تواند ابروها را به حالتی هوشیارتر و جوان تر برساند. این نوع جراحی به عنوان لیفت پیشانی نیز شناخته می شود.
سایر درمان‌های «جوان‌سازی» یا زیبایی که اغلب همراه با لیفت ابرو انجام می‌شود، جراحی لیفت صورت (برای اصلاح تغییرات پیری در نواحی میانی تا پایینی صورت و گردن)، جراحی پلک (برای جوان‌سازی چشم‌های پیری) و تکنیک‌های بازسازی پوست است.
اگر در مورد ظاهر خود نگران هستید یا به فکر درمان های زیبایی برای افزایش اعتماد به نفس خود هستید، جایگزین هایی وجود دارد. اینها ممکن است شامل تغییر سبک زندگی یا پذیرفتن خود به شکلی باشد که هستید.

لیفت ابرو چیست
همه چیز درباره لیفت ابرو

آيا ليفت ابرو عوارض و خطراتى هم دارد؟ 

عمل جراحى ليفت ابرو نيز مى تواند مانند ساير اقدامات پزشكى در بر دارنده برخى خطرات و عوارض جانبى احتمالي باشد كه در اين قسمت به مهمترين آنها اشاره مى شود؛

– زخم: بعد از ليفت ابرو ممكن است جاي زخم و بخيه قابل مشاهده باشد

– تغییر در احساس پوستی: لیفت ابرو می تواند باعث بی حسی موقت یا دائمی در پیشانی و بالای پوست سر شود

عدم تقارن در موقعیت ابروها: لیفت ابرو می تواند منجر به عدم تقارن شود در ابروها شود، با این حال، عدم تقارن ممکن است در طول روند بهبودی از بین برود. همچنين مى توان با برخى جراحی های اضافی شکل و حالت پایدار ابرو را ترميم کرد.

– مشکلات مو: لیفت ابرو می تواند باعث افزایش مو یا ریزش مو در محل برش جراحى شود. همينطور اگر ریزش مو به خودی خود برطرف نشود، می توان با برداشتن اسکار یا پیوند مو آن را درمان کرد.

همچنين عمل جراحى ليفت ابرو نيز مانند هر نوع جراحی دیگرى، خطر خونریزی، عفونت و واکنش منفی به بیهوشی را به همراه دارد.

اقدامات قبل از عمل جراحى ليفت ابرو

اولين اقدام در عمل جراحى ليفت ابرو دريافت مشاوره از جراح پلاستیک مربوطه است. در اين ملاقات موارد زير مورد بررسى قرار خواهد گرفت؛

– مرورى بر تاریخچه پزشکی بيمار: بنابراين توصيه مى شود آماده پاسخگویی به سوالات در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته خود باشید. همينطور در مورد هر نوع دارویی که اخیراً مصرف کرده اید و همچنین جراحی هایی که انجام داده اید پزشك خود را در جريان قرار دهيد. همچنين اگر به هر نوع دارويى حساسیت دارید به پزشک خود بگوييد.

– انجام یک معاینه بدنی: برای تعیین گزینه های درمانی، پزشک قسمت های مختلف صورت را با چشمان باز و بسته معاینه و اندازه گیری می کند.

– صحبت درباره انتظارات خود: به پزشك خود توضیح دهید که چرا قصد داريد عمل جراحى ليفت ابرو را داريد و بعد از عمل به دنبال دستيابى به چه ويژگى هايى در ابرو و پيشانى خود هستيد. همچنين لازم است در مورد تمامى جوانب اين عمل از جمله مزايا و عوارض آن اطلاعات كاملى كسب كنيد.

– متوقف كردن مصرف سيگار: اگر سیگار می کشید، پزشک توصیه می کند که سیگار را قبل از عمل و در طول دوره بهبودی متوقف کنید.

– خوددارى مصرف داروهای خاص: باید از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی جلوگیری کنید، چراكه اين داروها می تواند خطر بروز خونریزی را افزایش دهد.

فرايند عمل جراحى ليفت ابرو

لازم به ذكر است كه لیفت ابرو يك عمل سرپايى است كه ممكن است در بيمارستان و يا يك كلينيك جراحى زيبايى انجام شود. به طور معمول براى انجام عمل ليفت ابرو فرد مورد بيهوشى عمومى و كامل قرار مى گيرد.

انواع روش هاى انجام عمل جراحى ليفت ابرو

دکتر مسعود انظاری، متخصص گوش،حلق و بینی و جراح بینی در اردیبل هستند، جهت ارتباط و مشاوره با دکتر انظاری با شماره ٠٩٠٣٦٤٣٤٠٠٨ تماس بگیرید و یا اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

به طور كلى ليفت ابرو مى تواند به روش هاى مختلفى انجام شود كه در اين قسمت به آنها اشاره مى شود؛

– ليفت ابرو با آندوسکوپی: در اين روش جراح چندین برش کوچک در پشت خط مو ایجاد می کند. سپس یک لوله نازک بلند با یک نور و یک دوربین کوچک نصب شده در انتهای آن (آندوسکوپ) را از طریق یکی از برش ها، برای مشاهده ماهیچه ها و بافت های زیرین وارد پوست می کند. به اين ترتيب جراح بافت پیشانی را بلند کرده و آنها را در محل مورد نظر با استفاده از بخیه، پیچ های کوچک یا تکنیکي دیگر لنگر می اندازد. سپس برش ها با بخیه یا گیره های کوچک بسته می شوند.

– ليفت ابرو تاج سر: در اين روش جراح برشى در خط رويش مو در قسمت بالای سر تا گوش ها ايجاد مى كند. سپس پیشانی را در حالت جدید خود قرار مى دهد. سپس قسمت اضافى پوست سر برداشته و به پوست سر باقی مانده دوخته می شود. این روش معمولاً در افرادی که موهای بلند يا نازکى دارند و احتمال از دست دادن مو در آنها زياد است مورد استفاده قرار نمى گيرد.

– ليفت ابرو از خط رويش مو: در اين روش جراح بین قسمت بالای پیشانی و ابتدای خط مو برشى ایجاد می کند. در اين مرحله مقدار کمی پوست و بافت از بالای پیشانی تا پوست سر جدا می شود، در نتيجه موها به عقب كشيده نمى شود.

در صورت داشتن خط موهای زائد بالا اغلب از ليفت مو استفاده می شود. با این حال ممکن است یک زخم در امتداد مو مشاهده شود.

گفتنى است جراحی لیفت ابرو به طور معمول حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. انتخاب روش مناسب براى انجام عمل جراحى ليفت ابرو به انتظارات و خواسته هاى بيمار و همچنين شرايط پزشكى و فيزيكى او بستگى دارد.

مراقبت هاى بعد از عمل ليفت ابرو

بعد از لیفت ابرو ممکن است یک لوله کوچک در امتداد محل برش قرار گیرد تا خون یا مایعات اضافی تخلیه شود.

پزشک در مورد نحوه مراقبت از زخم و بخيه ها دستورالعمل خاصی به بيمار می دهد.

رعايت نكات زير در چند روز اول بعد از عمل ليفت ابرو ضرورى است؛ 

– به هنگام خواب و استراحت سر خود را در وضعيتى بالاتر از سينه قرار دهيد

– براى تسكين تورم از كمپرس سرد استفاده كنيد

– در صورت احساس درد طبق توصیه پزشک از داروهای ضد درد استفاده کنید

– از انجام حركات، فعاليت ها و ورزش هاى سنگين خوددارى كنيد

– از قرار دادن جاى زخم و بخيه ها در معرض فشار خوددارى كنيد

لازم است بدانيد هرچه برش ها رو به بهبودى مى روند، ميزان خارش و بى حسى نيز افزايش مى يابد، بنابراين از اين جهت جاى نگرانى وجود ندارد. همچنين اگر برش ها به وسيله باند پوشانده شده باشد، احتمالاً پزشک آن را طی یک الى سه روز بر مى دارد. بخیه ها نيز به طور معمول طی ٧ الي ١٠ روز بعد از عمل برداشته می شوند.

در مورد انجام فعالیت های روزانه مانند شستشو و خشک کردن موها و استحمام با پزشك خود مشورت كنيد. به خاطر داشته باشید که تورم ممکن است چندین هفته طول بکشد. خطوط بخيه و برش جراحى با گذشت زمان محو مى شوند. مى توانيد براى پنهان كردن كبودى و قرمزى ها از لوازم آرايشى استفاده كنيد.

لازم به ذكر است كه پس از عمل جراحى زيبايى ليفت ابرو در صورتى كه موارد زير را مشاهده كرديد، هرچه سريعتر نزد پزشك برويد.

اين موارد شامل:

– تنگی نفس

– احساس درد در قفسه سینه

– ضربان قلب نامنظم و غير طبيعى

نتایج

ليفت ابرو با بالا بردن بافت نرم و پوست پیشانی و ابرو می تواند چهره شما را به شكل موقرى جوان تر و شاداب تر كند.

به خاطر داشته باشید که نتایج ليفت ابرو ممكن است برای همیشه دوام نداشته باشد، چراكه با افزایش سن پوست صورت ممکن است دوباره شروع به ریزش و افتادگى کند. همچنين آسیب آفتاب يكى ديگر از عواملى است كه می تواند پوست را پیر کند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

تماس با پزشک