دکتر مسعود انظاری 4 جراحی بینی 4 مراقبت های بعد از عمل بینی
دکتر مسعود انظاری 9 جراحی بینی 9 مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار مهم هستند. صرف نظر از روش جراحی در روزها یا هفته های بعد از عمل با ملایمت با بینی خود برخورد کنید، زیرا بینی به زمان کافی برای بهبودی کامل نیاز دارد کار اشتباه و یا یک کوتاهی ممکن است شما را به نتیجه دلخواهتان از عمل بینی نرساند. در ادامه کارهایی که به شما کمک می کنند تا به بهترین نتیجه از جراحی بینی برسید را بیان می کنیم پس تا انتها همراه ما باشید.

اهمیت رعایت مراقبت های بعد از عمل

اهمیت مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار اهمیت دارند چرا که به شما کمک می کنند تا شکل نهایی و طبیعی بینی خود برگردانید. این مراقبت ها شامل کنترل خونریزی و تورم، نگهداری از محل عمل جراحی، رعایت دستورات پزشک و پیگیری با پزشک می شوند. توجه داشته باشید که رعایت دستورات پزشک در مورد مصرف داروها، تغییرات در رژیم غذایی و محدودیت فعالیت بدنی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که به شما کمک می کنند تا بهبود سریعتری داشته باشید و نتیجهٔ بهتری از عمل بینی خود دریافت نمایید.

نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی

از جمله مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی عباتند از:

✳️ استراحت

در دو هفته اول هنگام خواب سرتان را بالا نگه دارید یعنی در واقع تقریبا به حالت نشسته بخوابید. در واقع دراز کشیدن موجب تورم بیشتر صورت و بینی بعد از جراحی می شود. اگر دراز بکشید و سرتان در حالت افقی باشد، سینوس های شما متورم می شوند و همین موضوع باعث می شوذ تا تخلیه کامل شوند. دقت داشته باشید که هنگام استراحت پس از جراحی، دو کمپرس سرد روی هر چشم قرار دهید تا درد یا ناراحتی ناشی از تورم کاهش یابد.

نکته: استراحت کافی داشته باشید و بیش از حد به خودتان فشار نیاورید، همچنین استفاده از بخور برای مرطوب نگه داشتن اتاق خواب یا اتاق نشیمن در روند بهبود بسیار به شما کمک می کند.

✳️ دارو

برای کاهش درد از مسکن های ضدالتهابی که دکتر تجویز می کند را به موقع مصرف نمایید دقت داشته باشید که در طی دوره نقاهت به هیچ عنوان دارویی را خود سر و بدون اطلاع پزشک مصرف نکنید چرا که می تواند خطرات و عوارض زیادی را به همراه داشته باشد.

✳️ عدم انجام فعالیت سنگین

هر فعالیتی را که می تواند به بینی یا صورت شما فشار وارد کند را انجام ندهید. حتی یک عمل ساده مانند مسواک زدن نیز می تواند موجب بروز عوارض خاصی شود، بنابراین این کار را بسیار آرام انجام دهید. حتی خم شدن نیز می تواند به صورت فشار وارد کند پس سعی کنید اگر حتما باید خم شوید این کار را با نشستن روی پا انجام دهید تا به صورتتان فشار کمتری وارد شود.

✳️ کنترل خونریزی

داشتن خونریزی بعد از عمل بینی جزء مشکلات طبیعی به شمار می رود ولی برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است تا دارو های ضد خونریزی تجویز شده از سوی پزشک را به موقع مصرف نمایید همچنین بینی خود را به طور مرتب و کاملا صحیح شستشو دهید انجام این اقدامات می توانند خونریزی را کنترل کند و روند بهبودی را سرعت ببخشد.

✳️ ورزش

ورزش بعد از عمل بینی باید به گونه ای باشد که به صورت فیزیکی با حتی خیلی شدید نباشد در واقع ورزش های گروهی، کیک بوکسینگ، کلاس یوگا یا ایروبیک ممنوع است. دقت داشته باشید پس از گذشت دو ماه از عمل بینی با مشورت پزشک می توانید از ورزش های سبک شروع کنید تا فشار به بینی وارد نشود.

✳️ لباس پوشیدن

به منظور رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی لباس های راحت و سبک که یقه گشادی دارند یا از جلو دکمه می خورند بپوشید. زیرا اگر هنگام پوشیدن بلوز یا پیراهن، لباس به بینی شما سائیده شود بسیار خطرناک است و ممکن است با فشاری که ایجاد می کند منجر به خونریزی بینی شود.

✳️ خندیدن

در روزهای اولیه پس از جراحی بینی تا جای ممکن نخندید اما لبخندهای کوچک مشکلی ایجاد نمی کنند اما هرگز قهقهه نزنید زیرا هر چیزی که می تواند موقعیت بینی را تغییر دهد باید اجتناب شود تا شاهد جابجایی گرافت ها (بافت) نشود.

✳️ استحمام

تا زمانی که پانسمان روی صورتتان است مراقب باشید که هنگام شستشو و حمام به آن دست نزنید با آن را خیس نکنید. از شخص دیگری بخواهید که موهای شما را در هفته اول پس از جراحی بشوید به این صورت که اگر وان دارید سرتان را به لبه وان تکیه دهید تا همراهتان بتواند بدون اینکه پانسمان را خیس کند یا به بینی شما ضربه بزند، موهایتان را شامپو کند. فراموش نکنید که تا زمان برداشتن پانسمان به هیچ وجه نباید دوش بگیرید. اگر زیاد عرق می کنید یا حساس هستید با کمک دستمال مرطوب بدن خود را تمیز کنید.

دقت داشته باشید که تمامی موارد ذکر شده در جلسه مشاوره با دکتر مسعود انظاری بهترین جراح بینی در اردبیل به طور کامل و مفصل به شما توضیح داده می شود.

مراقبت های پیشگیرانه بعد از عمل بینی

مراقبت های پیشگیرانه بعد از عمل بینی عبارتند از:

📌 نوشیدن مایعات زیاد و مصرف ویتامین C به دفع سموم از بدن و بهبود بافت کمک می کنند همچنین خوردن غذاهای سالم و پرهیز از الکل و نیکوتین به بدن کمک می کند تا زودتر بافت بینی را درمان کند علاوه بر تمامی موارد ذکر شده سعی کنید غذاهای جویدنی نخورید و غذاهای نرم و نه خیلی گرم و سرد مصرف کنید.

📌 حتما در دوران نقاهت خواب کافی داشته باشید.

📌 بعد ار عمل، بینی به شدت متورم و حساس خواهد شد، بنابراین مراقبت های بعد عمل بینی بسیار مهم هستند. حداقل در 10 تا 14 روز اول، خیلی محکم به نفس نکشید یا بینی خود را فین نکنید همچنین در یک ماه اول بعد از عمل به هیچ وجه برای تمیز کردن بینی داخل آن دستمال فرو نکنید.

📌 بیماران مبتلا به آلرژی باید مراقب باشند که از موقعیت های تحریک کننده دوری کنند تا از عطسه جلوگیری شود. حتی اگر عطسه دارید، از دهان عطسه کنید. عطسه از طریق بینی می تواند روند بهبودی را مختل کند و موجب درد شدید یا خونریزی در بینی شود.

📌 نگذارید صورتتان زیاد در معرض گرما باشد مثلا نشستن زیر نور خورشید یا سشوار با بالا بردن دمای صورت موجب تورم در ناحیه بینی و خونریزی می شوند.

سوالات متداول

چه مدت باید از ورزش کردن پس از عمل بینی خودداری کرد؟

پزشک شما معمولاً توصیه می‌کند که از فعالیت‌های ورزشی یا فعالیت بدنی سنگین در طول دورهٔ بازسازی عمل بینی خودداری کنید که معمولاً حدود 2 تا 3 هفته است. برای جلوگیری از خطر لغزش، ضربه یا آسیب دیگر به بینی، بهتر است از ورزش‌های ضربه‌ای و ورزش‌هایی که نیازمند به خم شدن دارند خودداری کنید.

علت شستشوی بینی بعد از عمل چیست؟

پزشک شما ممکن است توصیه کند که از شستشوی بینی با آب گرم و ملح استفاده کنید. این کار می‌تواند بازگشت به تنفس و عملکرد طبیعی بینی را تسهیل کند و همچنین به از بین بردن لکه‌ها و خشکی‌های بیشتر بر روی بینی کمک می کند.

کاهش تورم بعد از عمل بینی چقدر طول می کشد؟

این موضوع در هر فرد و نوع عمل بینی اومی تواند کاملا متفاوت باشد، اما تورم بعد از عمل بینی معمولاً در طول چند هفته کاهش می‌یابد. در برخی موارد هم تورم ممکن است تا چند ماه طول بکشد ولی دقت داشته باشید که رعایت مراقبت ها و توصیه های پزشک می تواند برروی این موضوع نقش بسزایی داشته باشد.

دانستیم که….

همانطور که خواندید مراقبت های بعد از عمل بینی که شامل مصرف دارو، خوابیدن درست، استفاده از کمپرس سرد، شستشوی صحیح بینی و … می شود برای دریافت نتیجه مطلوب و کوتاه تر شدن دوره نقاهت می تواند بسیار موثر باشد. دقت داشته باشید که اگر بعد از عمل با مشکلی مواجه شدید هر چه سریع تر به پزشک خود اطلاع دهید تا اقدامات درمانی مناسب برای شما انجام داده شود.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عوارض خطرناک بعد عمل بینی

عوارض خطرناک بعد عمل بینی

زمانی که از تمامی عوارض بعد از جراحی بینی چه به صورت طبیعی و غیر طبیعی اطلاع داشته باشیم سریعا متوجه آن...

جراحی ترمیم بینی در اردبیل

جراحی ترمیم بینی در اردبیل

پس از عمل اولیه بینی ممکن است بینی احتیاج به جراحی ترمیم بینی داشته باشد که این شرایط در صورتی که فرد با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + سیزده =

تماس با پزشک